zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Para prezydencka przyleciała do Włoch

20:03, 22.09.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda przylecieli we wtorek po południu do Włoch. Prezydent w czasie tej pierwszej w nowej kadencji wizyty zagranicznej zostanie przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka; spotka się też z najważniejszymi politykami włoskimi.


Podziel się:   Więcej

Andrzej Duda już w czasie kampanii wyborczej zapowiedział, że swoją pierwszą wizytę po wygranych wyborach prezydenckich chciałby złożyć we Włoszech i w Watykanie. Wizyta była początkowo planowana na maj br. w związku z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II, jednak w związku z epidemią koronawirusa w Europie wówczas nie doszła do skutku.

W środę przed południem prezydent odwiedzi Instytut Spallanzaniego, który zajmuje się m.in. badaniami nad szczepionką przeciwko koronawirusowi oraz metodami leczenia COVID-19. Spotka się tam z jego dyrektor generalną Martą Brancą. W obecności Dudy zostanie podpisane porozumienie pomiędzy Instytutem Spallanzaniego a Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego–Państwowym Zakładem Higieny. Po ceremonii prezydent i szefowa Instytutu Spallanzaniego spotkają się z mediami.

W środę prezydent Duda spotka się też z najważniejszymi politykami włoskimi: prezydentem Sergio Mattarellą, premierem Giuseppem Conte oraz marszałek Senatu Marią Elisabettą Alberti Casellati.

Prezydent odwiedzi Włochy i Watykan. Trzydniowa wizyta w przyszłym tygodniu
Tematy rozmów z politykami

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przekazał, że rozmowy polityczne będą dotyczyły przyszłości polityki europejskiej, w tym pakietu rozwojowego dla Europy w związku z pandemią koronawirusa oraz kwestii przyszłego budżet UE. – Rożne spojrzenia, jakie prezentują Polacy i Włosi na przyszłość tego budżetu, muszą się spotkać, żeby był on rzeczywiście wspólnym budżetem całej Europy – powiedział prezydencki minister.

Poinformował, że tematem rozmów będą też kwestie bezpieczeństwa. – Polska i Włochy leżą na różnych flankach NATO, więc mają różne priorytety bezpieczeństwa, ale musi nas połączyć to, byśmy wzajemnie swoje priorytety wspierali – podkreślił Szczerski. Zaznaczył, że prezydent Duda będzie przekonywał polityków włoskich „do mocnej i zdecydowanej reakcji państw europejskich na sytuację na Białorusi”.

Polska nowym członkiem IFAD

Następnie Duda odwiedzi siedzibę Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa (IFAD) i weźmie udział w ceremonii podniesienia flagi RP jako nowego członka organizacji. Prezydent spotka się też z szefem IFAD Gilbertem F. Houngbo.

Szczerski o wizycie prezydenta we Włoszech: Trzeba się konsolidować w walce z pandemią
Odsłonięcie popiersia gen. Władysława Andersa

W czwartek rano prezydent Duda weźmie udział w odsłonięciu popiersia gen. Władysława Andersa w ambasadzie RP w Rzymie. Następnie uda się na Cmentarz Wojenny na Monte Cassino, gdzie złoży kwiaty oraz weźmie udział w krótkiej uroczystości, upamiętniającej poległych polskich żołnierzy. Para prezydencka odwiedzi też Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego oraz spotka się m.in. z burmistrz Cassino.

Na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino para prezydencka spotka się też z młodzieżą polskich szkół we Włoszech. Andrzej Duda i Agata Kornhauser–Duda odbędą też rozmowę z gen. Alessandro Veltrim.
Wizyta w Watykanie i spotkanie z papieżem

W piątek 25 września prezydent złoży wizytę w Watykanie; ma ona związek z 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II, która przypada w tym roku. Prezydent zostanie przyjęty na prywatnej audiencji przez papieża Franciszka; spotka się także z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem.

Po audiencji papież przyjmie na spotkaniu parę prezydencką i towarzyszącą jej oficjalną delegację. Para prezydencka weźmie też udział w mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.

– Rozmowy prezydenta i papieża Franciszka będą dotyczyć nie tylko kwestii historycznych, związanych z dziedzictwem Jana Pawła II, ale też z bieżącymi problemami świata, w tym także z nadchodząca drugą falą pandemii koronawirusa, która już teraz dotyka Europy – powiedział prezydencki minister.

Szczerski zaznaczył, że spotkanie z Ojcem Świętym przypada w tygodniu, kiedy odbywać się będzie doroczna sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ; w tym roku ze względu na pandemię będzie ona miała w dużej części charakter zdalny.

– To skłania do szerszych refleksji na temat relacji społeczno-gospodarczych na świecie, które będą rezultatem pandemii. Może ona bowiem doprowadzić do nowych różnic, do powstania nowych obszarów biedy i bogactwa, więc jest potrzebna głębsza refleksja i ona będzie towarzyszyła rozmowie prezydenta z Ojcem Świętym – powiedział Szczerski. Jak dodał, tematem rozmowy będzie też sytuacja na Bliskim Wschodzie.

Para prezydencka wróci do kraju w piątek wieczorem.

Prezydent weźmie udział w 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych