zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Para prezydencka rozmawiała z położną z Końskich

17:07, 07.04.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

W Dniu Pracownika Służby Zdrowia prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozmawiali z położną ze szpitala w Końskich. Za wsparcie, za wspaniałą empatię, za ciepło bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy - mówiła Pierwsza Dama.


Podziel się:   Więcej

Nagranie rozmowy udostępniono w mediach społecznościowych Kancelarii Prezydenta.

Podczas rozmowy para prezydencka pytała m.in. o przypadki zachorowań na COVID-19 wśród ciężarnych kobiet i testowanie noworodków.

Położna wskazywała, że na oddziale, na którym pracuje w ostatnim półroczu rodziło 10 kobiet chorych na COVID-19. – W żadnym z tych przypadku dziecko nie było dodatnie, wszystkie dzieci były ujemne - poinformowała.

– Natomiast przyjęliśmy taką zasadę, że jeżeli mama (zakażona koronawirusem) trafi do nas na tyle wcześniej, że mamy możliwość rozmawiania z kobietą rodzącą, to ustalamy z nią zasady postępowania z noworodkiem po porodzie. Przedstawiamy jej korzyści i zagrożenia wynikające z tego, że posiada dodatni wynik testu na koronawirusa i to mama w zależności od swojego stanu zdrowia, od sytuacji położniczej, ale również od stanu zdrowia noworodka podejmuje decyzję odnośnie tego, czy noworodek po urodzeniu ma przebywać od razu z nią - mówiła położna.

– Jeżeli sytuacja jest nagła i nie mamy czasu porozmawiania z mamą, to w takiej sytuacji zaraz po porodzie dziecko izolujemy. W momencie, kiedy mama jest na tyle świadoma, że możemy jej przekazać wszystkie zagrożenia i korzyści wynikające z tego kontaktu, wtedy przekazujemy i mama już świadomie podejmuje decyzję - dodała położna.

Pierwsza Dama podkreśliła, że położne są ogromnie ważne dla rodzących kobiet, szczególnie w pandemii, kiedy bliscy nie mogą ich odwiedzać. – Za to wsparcie, za tę wspaniałą empatię, za to ciepło bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy - powiedziała Agata Kornhauser-Duda.

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
16-04-2021
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych