zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Para prezydencka rozpoczęła wizytę na Ukrainie

18:11, 11.10.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybył w niedzielę z trzydniową wizytą na Ukrainę. Prezydent spotka się z najwyższymi ukraińskimi władzami oraz odwiedzi Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie – Bykowni.


Podziel się:   Więcej

W czasie wizyty w obecności prezydenta zostaną także podpisane porozumienia gospodarcze.

„Wizyta na Ukrainie, u naszego sąsiada, jest niezwykle ważna. W czasie pandemii wiele sektorów gospodarki zależy od jeszcze lepszej współpracy międzypaństwowej i konkretnych rozwiązań. Więzi Polski z Ukrainą są bardzo silne i razem pracujemy nad ich umacnianiem” – napisał prezydent na Twitterze po przylocie.
>
Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski przekazał, że wizyta pary prezydenckiej na Ukrainie rozpocznie się w niedzielę wieczorem od udziału w uroczystościach z okazji 80. rocznicy zbrodni katyńskiej na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni pod Kijowem.

Jak przekazała ambasada RP w Kijowie, zaplanowano też złożenie symbolicznego koszyka z kłosami pszenicy przed pomnikiem ofiar Wielkiego Głodu z lat 1932-1933 i zapalenie świec przed krzyżem bohaterów Niebiańskiej Sotni (ludzi, którzy zginęli podczas rewolucji godności z przełomu 2013 i 2014 r. na Ukrainie).

Andrzej Duda miał uczcić ofiary zbrodni katyńskiej i odwiedzić Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni w kwietniu br., jednak ze względu na restrykcje, które wtedy obowiązywały w związku z pandemią koronawirusa, nie doszło do tej wizyty.
>br/> – Prezydent chce tę powinność zrealizować teraz. Rozpoczynamy więc wizytę na Ukrainie od odwiedzenia cmentarza w Bykowni pod Kijowem, gdzie leżą ofiary zbrodni katyńskiej, ale także polskie i ukraińskie ofiary zbrodni NKWD – powiedział Szczerski.


Prezydent Duda złoży wizytę na Ukrainie
Współpraca dwustronna i aspiracje euroatlantyckie Ukrainy

W poniedziałek Andrzej Duda spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, premierem Denysem Szmyhalem i przewodniczącym Rady Najwyższej Dmytro Razumkowem.

Rozmowy polityczne będą poświęcone współpracy dwustronnej, aspiracjom euroatlantyckim Ukrainy, a także kwestiom regionu, w tym sytuacji na Białorusi.

Tematem rozmów będą też kwestie historyczne. Prezydentowi będzie towarzyszyć prezes IPN Jarosław Szarek i – jak dodał Szczerski – będzie to okazja do spotkania szefów Instytutów Pamięci Narodowej Polski i Ukrainy, Jarosław Szarka i Antona Drobowycza.

– To będzie pierwsze takie spotkanie w czasie kadencji prezydenta Zełenskiego – powiedział prezydencki minister.


Szczerski: W październiku planowana jest oficjalna wizyta prezydenta Polski na Ukrainie
Podpisanie umowy

Ponadto w czasie wizyty w obecności prezydenta zostanie podpisana, jak poinformował Szczerski, „umowa PGNiG, która otwiera drogę polskiej spółce do udziału w prywatyzacji sektora energetycznego i gazowego na Ukrainie".

Jak podkreślił prezydencki minister, „podpisanie tej umowy to będzie bardzo ważne otwarcie takiej właśnie możliwości w porozumieniu między PGNiG a aktywami państwowymi Ukrainy. Następnie PGNiG będzie sprawdzało opłacalność formy tego uczestnictwa własnościowego".


Rozmowa prezydentów Polski i Ukrainy. Wśród tematów sytuacja na Białorusi
Odsłonięcie pomnika Anna Walentynowicz

Podczas wizyty w Kijowie prezydent Andrzej Duda odsłoni pomnik Anny Walentynowicz, który stanie przed polską ambasadą.

Anna Walentynowicz urodziła się 15 sierpnia 1929 r. w miejscowości Równe na Ukrainie; zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.


Premier wziął udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej Annę Walentynowicz
Kwestie gospodarcze

Trzeci dzień wizyty, wtorek, będzie poświęcony kwestiom gospodarczym. Prezydent będzie przebywał w Odessie; weźmie udział w spotkaniu z przedstawicielami polskiego biznesu, następnie razem z prezydentem będzie uczestniczył w otwarciu polsko-ukraińskiego forum biznesowego „Perspektywy współpracy Polski i Ukrainy: realizacja wspólnych inicjatyw i projektów w dziedzinie transportu i energetyki”.

Podczas forum w obecności obu prezydentów zostanie podpisane porozumienie o współpracy między Portami w Gdańsku i Odessie. Szczerski poinformował, że prezydentowi będzie towarzyszył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Chodzi zarówno o tranzyt drogowy, ale także o koleje i porty; chcemy to wszystko razem spiąć. To jest też element strategii prezydenta Dudy budowania spójności infrastrukturalnej na osi Północ-Południe w naszej części Europy – powiedział Szczerski. Budowaniu tej spójności – zaznaczył – służy Inicjatywa Trójmorza.

– Ukraina jako kraj będący poza UE nie może w pełni uczestniczyć w Inicjatywie Trójmorza, bo ona jest ograniczona do krajów członkowskich. Dlatego poprzez dwustronne umowy dokładamy ten element ukraiński do szerszej koncepcji współpracy w naszym regionie – powiedział szef gabinetu prezydenta.
Ponadto w czasie wizyty w obecności prezydenta zostanie podpisana, jak poinformował Szczerski, „umowa PGNiG, która otwiera drogę polskiej spółce do udziału w prywatyzacji sektora energetycznego i gazowego na Ukrainie".

Jak podkreślił prezydencki minister, „podpisanie tej umowy to będzie bardzo ważne otwarcie takiej właśnie możliwości w porozumieniu między PGNiG a aktywami państwowymi Ukrainy. Następnie PGNiG będzie sprawdzało opłacalność formy tego uczestnictwa własnościowego”.

Prezydenci Duda i Zełenski złożą wieńce pod tablicą w Odessie upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 10. rocznicę jego śmierci w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.


Prezydent: Żądamy powrotu do pełnej integralności terytorialnej Ukrainy

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
21-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych