zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda: SprzątaMY las. Dołącz do nas

16:17, 18.09.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Na terenie Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka para prezydencka zainauguruje w piątek ogólnopolską akcję sprzątania lasu „SprzątaMY”. Co roku leśnicy wywożą z polskich lasów odpady, które wypełniłyby tysiąc wagonów kolejowych.


Podziel się:   Więcej

W wydarzeniu, oprócz prezydenta Andrzeja Duda oraz Agaty Kornhauser-Dudy, mają wziąć udział także szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk, dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny, a także doradca prezydenta RP Paweł Sałek.

– W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się +Sprzątanie Świata+ my będziemy sprzątać las. Dołącz do nas – mówi prezydent Duda w spocie promującym akcję.

Lasy Państwowe informują, że prezydent wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej. Do akcji możemy włączyć się i my.

W 430 nadleśnictwach w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie. Na stronie głównej LP można na interaktywnej mapie odnaleźć najbliższe biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma się szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy.
Poważne zagrożenie

Lasy Państwowe zwracają uwagę, że śmieci nie tylko szpecą krajobraz i zniechęcają do spacerów po lesie. Są także śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się, często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie.

Leśnicy dodają, że mimo regularnego sprzątania lasów, kolejne śmieci ciągle do nich trafiają. W zeszłym roku leśnicy wywieźli z lasów 109 tys. m sześc. śmieci, które mogłyby się zmieścić w tysiącu wagonów kolejowych. Lasy Państwowe na sprzątanie lasów wydają rocznie ok. 20 mln zł.

Dobry przykład

– Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania – informują leśnicy.

Akcja sprzątania lasów ma związek z globalną inicjatywą „Sprzątania świata”. W Polsce „Sprzątanie świata” odbędzie się już po raz 26. Jej inicjatorką była Mira Stanisławska-Meysztowicz.„SprzątaMY las” z prezydentem. Już w piątek wyjątkowa akcja


Premier: Lasy i obszary chronione to nasze wielkie dobro narodowe