zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Para prezydencka złoży wizytę w Katarze

10:39, 03.12.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą złożą w sobotę i niedzielę wizytę w Katarze. „Katar pozostaje jednym z naszych najważniejszych partnerów, jeżeli chodzi o pozyskiwanie LNG i ta rola będzie wzrastać” – mówił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.


Podziel się:   Więcej

– Jutro zaczyna się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Katarze, który jest jednym z największych producentów i eksporterów LNG – gazu, na który Polska postawiła budując gazoport w Świnoujściu i rozbudowując system gazoportów i przesyłu gazu – mówił dziennikarzom Kumoch.

– Wizyta jest szczególnie ważna wobec tego, co się dzieje na rynkach: wzrostu ceny surowca oraz szantażów gazowych, które się odbywają niedaleko naszych granic. Niedawno ofiarą takiego szantażu padała Mołdawia; liczymy się z tym, że prędzej czy później ofiarą może paść Ukraina. Polska bardzo mocno dąży do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo surowców sobie – to bezpieczeństwo jest zapewnione – ale również swoim partnerom i w ten sposób uniemożliwić ich terroryzowanie – podkreślił Kumoch.

Przekazał, że podczas wizyty prezydent spotka się z emirem Kataru, a także premierem tego kraju. Andrzej Duda weźmie również udział w polsko–katarskim okrągłym stole biznesowym. Kumoch poinformował, że w czasie rozmów poruszane będą nie tylko kwestie LNG, ale również ewentualne inwestycje katarskie w poszukiwanie alternatywnych źródeł energii.


Przed wizytą prezydenta w Katarze konsultacje w sprawie współpracy energetycznej

Konsultacje prezydenta ws. energetyki


Szef BPM przypomniał, że przed wizytą prezydent spotkał się z wicepremierem, ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem, pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim, prezesami spółek Skarbu Państwa, które są odpowiedzialne za surowce energetyczne, a także z ekspertami w tej dziedzinie. „Pan prezydent przykłada do tej wizyty bardzo dużą wagę, ponieważ uważa, że bezpieczeństwo energetyczne kraju jest jednym z najistotniejszych zagadnień” – oświadczył minister.

– Katar pozostaje jednym z naszych najważniejszych partnerów, jeżeli chodzi o pozyskiwanie surowca i ta rola będzie wzrastać. Spodziewamy się również rozwoju stosunków handlowych w innych dziedzinach – podkreślił minister.

W Katarze o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej


Zapowiedział, że podczas wizyty prezydent będzie omawiał także sytuację na polsko-białoruskiej granicy. – Sam byłem w Katarze z wizytą przygotowawczą. Przekazałem naszą wdzięczność i pewne uznanie dla strony katarskiej, że pomimo posiadania dużego lotniska, dużych linii lotniczych, Katar nie brał w żaden sposób udziału w operacji przemytu migrantów – wskazywał Kumoch.

– Natomiast ze strony katarskiej jest pełne zrozumienie dla naszego stanowiska. Bardzo jasno wybrzmiało w czasie rozmów, że ludzie z Bliskiego Wschodu są wykorzystywani przez reżim Alaksandra Łukaszenki, który naraża ich życie i zdrowie, a nasza postawa utrudnia oszukiwanie ludzi na Bliskim Wschodzie i transportowanie ich na Białoruś, gdzie są cynicznie i brutalnie przez reżim oszukiwani – dodał.


Prezydent: liczę na pogłębienie współpracy gospodarczej z Katarem

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
20-03-2023
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych