zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Para prezydencka złożyła kwiaty pod Drzewem Przetrwania w Strefie Zero

21:10, 22.09.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Prezydent RP Andrzej Duda oraz Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda złożyli wieniec pod Drzewem Przetrwania w Strefie Zero, miejscu zamachu 11 września w Nowym Jorku.


Podziel się:   Więcej

Spotkali się też z m.in. Leokadią Głogowską, Polką, która przeżyła zamach na World Trade Center.

Drzewo Przetrwania to grusza, która w październiku 2001 r. została odkryta pośród gruzów i mimo połamanych konarów „przeżyła” zamach dzięki pielęgnacji władz miejskich. Drzewo stanowi „żywą pamiątkę odporności, przetrwania i odrodzenia”.

Para prezydencka złożyła także wizytę przy pomnikach-wodospadach poświęconych ofiarom zamachów na bliźniacze wieże World Trade Center. Powstały tam dwa wielkie zbiorniki, nazywane „zwierciadłem nieobecności”. Zlokalizowane są w miejscu, gdzie stały obydwa zburzone przez terrorystów w wyniku uderzenia samolotami gmachy.

Parze prezydenckiej towarzyszyła m.in. ocalała z zamachu Polka Leokadia Głogowska, która - jak powiedziała PAP - opowiadała o swoich przeżyciach tego dnia i dała swoje świadectwo wiary.


Prezydent Duda spotka się z przywódcami krajów bałtyckich i ratownikami z WTC
 
 
 
...
 
- Byłam bardzo zaszczycona i zaskoczona. Para prezydencka była żywo zainteresowana i wzruszona moją historią - powiedziała kobieta.

Na okalających wodospady 152 murach wygrawerowane są nazwiska 2 983 ofiar. 2 977 zabitych w atakach z 11 września 2001 roku oraz sześciu, które zginęły w wcześniejszym zamachu bombowym na World Trade Center w 1993 roku. Para prezydencka zatrzymała się przy każdym z sześciu nazwisk polskich ofiar zamachu. Przy ich nazwiskach umieszczono polskie flagi.

Prezydent Duda z małżonką odwiedzili także Muzeum Pamięci 9/11. Jest tam stała kolekcja gromadząca dowody rzeczowe, świadectwa osób prywatnych, zapisy historyczne dotyczące reakcji na obydwa ataki na WTC, a także materiały odzwierciedlające reperkusje wiążące się z zamachami terrorystycznymi.

Ekspozycję podzielono na trzy części. Pierwsza obejmuje wydarzenia 9/11. Druga przedstawia kontekst historyczny poprzedzający zamachy. Trzecia obrazuje świat po wydarzeniach z 11 września.

Według muzeum jest tam 23 tys. fotografii oraz 580 godzin filmów i nagrań wideo. Odzyskane przedmioty obejmują m.in. osobiste pamiątki i po ofiarach ataków, ogromne elementy konstrukcyjne wież, fragment schodów, silnik jednej z wind, a także nierozbite okno, które spadło z 82. piętra, ofiarowane przez polskiego inżyniera nadzorującego odgruzowywanie terenu.


Swiatłana Cichanouska dziękuje prezydentowi Dudzie za poruszenie na forum ONZ sprawy kryzysu na Białorusi