zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. Rosji. Wzywa do zwrotu wraku Tu-154M

12:53, 12.03.2015;   autor: akune;   źródło: IAR, TVP Info, PAP

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję w sprawie Rosji. W dokumencie znalazło się wezwanie Rosji o zwrot Polsce wraku prezydenckiego samolotu Tu-154M, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem. Nie ma w nim mowy o międzynarodowym śledztwie w sprawie katastrofy smoleńskiej. W rezolucji zapisano także, że zabójstwo rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa jest najbardziej znaczącym morderstwem politycznym w najnowszej historii Rosji.


Podziel się:   Więcej

W preambule rezolucji przypomniano, że pomimo licznych wezwań władze rosyjskie odmawiają zwrócenia Polsce wraku i czarnych skrzynek samolotu rządowego Tu-154, który rozbił się w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.

Parlament Europejski wezwał władze rosyjskie do niezwłocznego zwrócenia Polsce wraku samolotu oraz wszystkich jego czarnych skrzynek; podkreślono fakt, że poziom zależności rosyjskiego sądownictwa od władz podważa możliwość przeprowadzenia jakiegokolwiek bezstronnego i uczciwego dochodzenia.

O taki zapis zabiegała delegacja PiS w Parlamencie Europejskim. Początkowo jej europosłowie chcieli osobnej rezolucji, jednak ostatecznie osiągnięto kompromis, przewidujący zapisy ws. Tu-154 w rezolucji dotyczącej Niemcowa. 10 kwietnia przypada piąta rocznica katastrofy smoleńskiej, w której zginął m.in. prezydent RP Lech Kaczyński.

W rezolucji wyrażono także zaniepokojenie brakiem współpracy Rosjan ze śledczymi z zagranicy badającymi zestrzelenie pasażerskiego samolotu malezyjskich linii lotniczych w lipcu 2014 r. nad wschodnią Ukrainą. W katastrofie tej zginęło 298 osób, w tym 193 obywateli Holandii.


Apel ws. śledztwa i zwrotu wraku Tu-154M
 
 
 
...
 
Borys Niemcow (fot. PAP)
Ostra krytyka Rosji

Parlament Europejski wezwał w rezolucji do niezależnego międzynarodowego śledztwa w sprawie zabójstwa lidera rosyjskiej opozycji Borysa Niemcowa. Europosłowie określili zabójstwo Niemcowa jako „najbardziej znaczący mord polityczny w najnowszej historii Rosji”.

Parlament Europejski złożył hołd temu politykowi, „który poświęcił swoje życie pracy na rzecz bardziej demokratycznej, dostatniej i otwartej Rosji oraz solidnego partnerstwa Rosji z jej sąsiadami”.

W rezolucji przypomniano, że zbierał on dowody na rosyjskie zaangażowanie w wojnę we wschodniej Ukrainie i miał zamiar opublikować raport w tej sprawie. Niemcow został zamordowany na dwa dni przed demonstracją, którą miał poprowadzić, by zaprotestować przeciwko takiej polityce Kremla.

Lider opozycji zastrzelony w centrum Moskwy

55-letni Niemcow, jeden z liderów opozycji demokratycznej w Rosji, został zastrzelony 22 lutego wieczorem w centrum Moskwy, na Dużym Moście Moskworeckim. Polityk został trafiony czterema pociskami. Strzelano do niego w plecy.

W niedzielę Sąd Rejonowy w Moskwie wydał decyzję o aresztowaniu pięciu osób podejrzewanych o zabójstwo - oprócz Dadajewa są to: 33-letni Anzor Gubaszew, jego brat 31-letni Szagid Gubaszew, 34-letni Tamerlan Eskerchanow i 45-letni Chamzat Bachajew. W niedzielę żaden z nich, prócz Dadajewa, nie przyznał się do winy.


Delegacja Polski oddała hołd Borysowi Niemcowowi

PE potępił też decyzję władz w Moskwie o zakazaniu wjazdu do Rosji niektórym europosłom i zagranicznym politykom, uniemożliwiając im tym samym udział w pogrzebie Niemcowa. Jedną z tych osób był marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który miał przewodniczyć polskiej delegacji na pogrzeb opozycjonisty.

W rezolucji krytycznie oceniono stan rosyjskiego państwa podkreślając, że Rosja „przesuwa się w kierunku przeciwnym do kierunku dobrze funkcjonującej Demokracji”. Podkreślono, że sytuacja dotycząca praw człowieka w tym kraju pogarsza się, a władze Rosji przyjmują przepisy wykorzystywane do ograniczania możliwości działania opozycji.


Saryusz-Wolski: europejska centroprawica apeluje o międzynarodowe śledztwo ws. Niemcowa
Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini (fot. PAP/EPA/PATRICK SEEGER)
Kreml wezwany do zaprzestania nacisków politycznych

Przypomniano budzące wątpliwości co do bezstronności rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości przypadki Aleksieja Nawalnego (skazanego za działalność opozycyjną), zamęczonego na śmierć w więzieniu prawnika Siergieja Magnitskiego, a także skazanego oligarchy Michaiła Chodorkowskiego oraz zamordowanej dziennikarki Anny Politkowskiej.

Eurodeputowani wezwali Kreml do zaprzestania nacisków politycznych i sądowych, represji i zastraszania w stosunku do liderów opozycji, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów.

Domagają się też uwolnienia „w trybie pilnym” więźniów politycznych, miedzy innymi ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko i estońskiego policjanta Estona Kohvera.

Parlament Europejski wezwał też Radę UE, by zobowiązała państwa członkowskie do zajęcia „wspólnego zdecydowanego stanowiska w sprawie roli praw człowieka w stosunkach między UE a Rosją” oraz w sprawie „konieczności zaprzestania w Rosji ograniczania wolności słowa, zgromadzeń i stowarzyszeń”.

Europosłowie domagają się opracowania „solidniejszego programu wsparcia rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego w Rosji i na okupowanym Krymie”.


Szczyt UE zleci opracowanie strategii przeciw rosyjskiej propagandzie

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych