zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Parlament Europejski za wejściem Chorwacji do strefy euro od 1 stycznia przyszłego roku

16:11, 05.07.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Parlament Europejski pozytywnie ocenił kandydaturę Chorwacji do członkostwa w strefie euro od 1 stycznia 2023 roku. „Reformy podjęte przez chorwacki rząd w ostatnich latach wzmocniły gospodarkę" – napisano w raporcie europarlamentu.


Podziel się:   Więcej

PE 539 głosami za, przy 45 głosach przeciw i 48 wstrzymującymi się, przyjął we wtorek raport eurodeputowanego Siegfrieda Muresana z EPL stwierdzający, że Chorwacja spełnia wszystkie kryteria przyjęcia euro 1 stycznia przyszłego roku.

W dokumencie wskazano, że pomimo pandemii Covid–19, wysokiej inflacji i inwazji Rosji na Ukrainę, Chorwacja nadal jest gotowa do przyjęcia euro.

Europosłowie stwierdzili również, że Chorwacja już teraz ma wyższy poziom konwergencji cenowej ze strefą euro w porównaniu z innymi państwami członkowskimi, które nie mają wspólnej waluty. Niemniej jednak PE oczekuje nieustannych wysiłków rządu chorwackiego w celu zapewnienia dalszej konwergencji cen oraz zagwarantowania, że wprowadzenie euro nie doprowadzi do sztucznego wzrostu cen.

„Reformy podjęte przez chorwacki rząd w ostatnich latach wzmocniły gospodarkę i utorowały drogę do przyjęcia przez Chorwację wspólnej waluty. Oczywiste jest, że wejście do strefy euro to właściwa decyzja dla kraju, jego przedsiębiorstw i obywateli, a także różnych sektorów gospodarki, takich jak turystyka" – powiedział rumuński europoseł Muresan, który był sprawozdawcą projektu.


Depesza od prezydenta Dudy do prezydenta Chorwacji w związku z trzęsieniem ziemi
Przewodnicząca grupy roboczej PE ds. euro, portugalska europosłanka Margarida Marques stwierdziła, że przystąpienie Chorwacji do strefy euro w 2023 roku będzie pierwszym znaczącym procesem integracji europejskiej po brexicie i oznacza dalsze rozszerzenie euro na Bałkanach.

„Przyjęcie euro przez Chorwację pokazuje, że wspólna waluta to stymulujący i solidny projekt, który gwarantuje obywatelom większe bezpieczeństwo i stabilność" – oceniła Marques.

Opinia PE zostanie przekazana państwom strefy euro, które są odpowiedzialne za wydanie ostatecznej zgody na przyjęcie euro przez Chorwację.


Premier Morawiecki spotkał się w Zagrzebiu z premierem Chorwacji

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
18-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych