zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Parlamentarny zespół ds. zdrowia psychicznego obradował w Gdańsku

15:31, 19.05.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

W Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku odbyło się wyjazdowe posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Jest to związane m.in. z wstrzymaniem przyjęć na oddział dziecięco-młodzieżowy w gdańskim szpitalu.


Podziel się:   Więcej

Parlamentarzyści z Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży odwiedzili w czwartek Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku. Tego dnia odbyli także wyjazdowe posiedzenie w Urzędzie Marszałkowski.

W trakcie konferencji prasowej dyrektor szpitala dr Mariusz Kaszubowski przekazał, że wciąż wstrzymane są przyjęcia na oddział dziecięco-młodzieżowy ze względu na przekroczenie liczby jednoczasowo hospitalizowanych pacjentów. W szpitalu jest 46 łóżek.

- W tej chwili mamy 11 dzieci ponad określony limit - wskazywał dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku.

Dodał, że oddziały stacjonarne psychiatrii dzieci i młodzieży w szpitalach psychiatrycznych w całej Polsce, bez rozwiązań systemowych, nie będą mogły dalej funkcjonować.

Premier: Nakłady na psychiatrię dziecięcą wzrosły z 250 do ponad 400 mln zł
Wskazywał, że warunkiem koniecznym jest natychmiastowe zwiększenie finansowania psychiatrii w Polsce. - Chciałbym żeby zmieniło się myślenie o psychiatrii - to nie jest wydatek, to jest inwestycja - podsumował Kaszubowski.

Przewodnicząca Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży posłanka KO Marta Golbik podkreślała, że w Polsce wciąż są regiony, w których nie ma całodobowego oddziału psychiatrycznego dla dzieci młodzieży.

- Psychiatria to sprawa życia i śmierci. Bezpośredniego zagrożenie życia - tłumaczyła Golbik.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk powiedział, że w ostatnich latach rośnie liczba młodych pacjentów, którzy nie mogą dostać się do psychiatry.
- Chcemy zwrócić uwagę na szerszy aspekt - na chory system opieki zdrowotnej w zakresie psychiatrii zwłaszcza w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży - powiedział Struk.

Wskazał również, że na oddziałach brakuje łóżek, jest niskie finansowanie przez NFZ procedur medycznych realizowanych w szpitalach, brakuje poradni zdrowia psychicznego, które - zdaniem Struka - mogłyby przejąć znaczną część pacjentów. Marszałek zwrócił również uwagę „na niedofinansowanie izby przyjęć szpitali psychiatrycznych”.

- Apelujemy o pilną interwencję, abyśmy w większym stopniu pochylili się nad problemem psychiatrii, zwłaszcza psychiatrii dzieci i młodzieży - powiedział Struk. Obecna na wyjazdowym posiedzeniu posłanka KO Agnieszka Pomaska w trakcie konferencji dodała, że wzywają „ministra zdrowia i premiera Morawieckiego, żeby zajął się palącym problemem”. Wskazała, że „chodzi o życie dzieci i młodzieży”.

O problemach psychiatrii dziecięcej podczas debaty w Senacie

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych