zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Parlamentarny zespół ds. Zielonego Ładu dla Polski chce, aby powstawały nowe parki narodowe

12:25, 05.03.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Parlamentarny zespół ds. Zielonego Ładu dla Polski chce, aby powstawały nowe parki narodowe - poinformowali jego przedstawiciele na konferencji w Sejmie. Zapowiedzieli, że apel w tej sprawie otrzymają posłowie, senatorowie, europosłowie i środowiska naukowe.


Podziel się:   Więcej

Przewodnicząca zespołu Anita Sowińska (Lewica) przypomniała w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, że parki narodowe w Polsce stanowią 1 proc. powierzchni kraju. - Od 20 lat nie powstał żaden nowy park narodowy - zauważyła.

Posłanka poinformowała, że w tej sprawie zespół zebrał się w czwartek, a w spotkaniu uczestniczyło 80 osób, głównie ze środowiska naukowego, organizacji pozarządowych, samorządów, Lasów Państwowych, a także przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Finansów.

- Wynikiem tego spotkania był apel do władz wykonawczych i ustawodawczych o to, abyśmy współpracowali wszyscy ze sobą, wszystkie opcje polityczne, tak, aby udrożnić proces powstawania nowych parków narodowych - powiedziała Sowińska.
Sowińska mówiła także, że wśród postulatów zespołu jest lepsze finansowanie parków narodowych i odpolitycznienie stanowisk dyrektorów parków. Posłowie domagają się także lepszej edukacji w zakresie parków.

- Ten apel zostanie wysłany do wszystkich parlamentarzystów wszystkich opcji politycznych - poinformowała szefowa zespołu, precyzując, że nie chodzi tylko o Sejm i Senat, ale też europarlamentarzystów. Apel ma także zostać wysłany do środowisk naukowych i społecznych.

W piątek rusza drążenie tunelu pod dnem Świny łączącego wyspy Uznam i Wolin

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych