– Pan wiceminister Patryk Jaki, na wniosek pana ministra Zbigniewa Ziobro, został przedstawiony mi jako kandydat na przewodniczącego komisji weryfikacyjnej. Podjęłam decyzję o powołaniu go na tę funkcję – powiedziała. Wręczając nominację wiceministrowi życzyła mu „powodzenia, sukcesów i determinacji”.
Szefowa rządu oceniła, że przed Jakim stoi niełatwe zadanie: przywrócić ludziom sprawiedliwość i wiarę w państwo polskie. – Zaczynamy żmudną pracę, która ma naprawić krzywdę tysięcy ludzi – podkreśliła.
W ubiegły piątek weszła w życie ustawa powołująca Komisję Weryfikacyjną do tzw. dzikiej reprywatyzacji w stolicy. Komisja ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji nieruchomości jej prace mają być jawne.
Powołanie komisji to pokłosie afery reprywatyzacyjnej w stolicy, która głośna stała się latem 2016 r. po ujawnieniu przez "Gazetę Wyborczą" szczegółów sprawy wartej ok. 160 mln zł działki przy Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70. Na mocy decyzji ratusza z 2012 r. została ona przejęta przez trzy osoby, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że odszkodowanie za nią dostał wcześniej jej ostatni przedwojenny właściciel, obywatel Danii. Prokuratorskie zarzuty mają już osoby zaangażowane w zwrot działki, m.in. b. urzędnik ratusza Jakub R. i znany adwokat Robert N.
Sejm przyjął ustawę o komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji
„Trzeba powiedzieć dość niesprawiedliwości
– Trzeba powiedzieć dość niesprawiedliwości, zatrzymać to, co krzywdzi ludzi, Komisja Weryfikacyjna ds. reprywatyzacji będzie działała właśnie po to, by przywracać sprawiedliwość i poczucie bezpieczeństwa obywatelom – powiedziała w czwartek premier Beata Szydło.
– Przez wiele lat pod okiem ważnych instytucji państwowych, pod okiem ważnych urzędników toczył się niebywały proceder okradania ludzi z ich własności, z ich mienia. Ludzie tracili poprzez dziką prywatyzację swoje majątki, mieszkania, to wszystko, co zdobyli ciężką pracą przez całe swoje życie. I tej niesprawiedliwości trzeba powiedzieć dość, trzeba zatrzymać to, co krzywdzi ludzi – podkreśliła szefowa rządu.
Nawiązując do obietnic z okresu kampanii wyborczej w 2015 r., Szydło zaznaczyła, że rząd przywraca państwo obywatelom. Dodała, że ci, którzy są uczciwi, „muszą wiedzieć, że państwo będzie stało po ich stronie”, a nieuczciwi „muszą wiedzieć, że państwo zawsze będzie surowo dążyło do tego, ażeby ponieśli odpowiedzialność za swoje czyny”.
– Komisja Weryfikacyjna będzie działała właśnie po to, by przywracać sprawiedliwość i poczucie bezpieczeństwa obywatelom – podkreśliła premier.
Jaki: można składać wnioski, by komisja zajmowała się konkretnymi sprawami
– Można już składać wnioski o to żeby Komisja Weryfikacyjna ds. reprywatyzacji zajęła się konkretnymi nieruchomościami, bardzo do tego zachęcamy – oświadczył Patryk Jaki. Chce on, by każdego miesiąca komisja badała jedną sprawę i w krótkim czasie wydawała decyzje.
– Robimy wszystko, co w naszej mocy aby pokazać, że podjęliśmy państwo z kolan i państwo potrafi wygrać z zorganizowaną grupą przestępczą, z mafią reprywatyzacyjną – powiedział szef komisji.