zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Paweł Mucha o konwencji stambulskiej: Na tym etapie to sprawa wewnątrz rządu

09:16, 28.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Na tym etapie to sprawa wewnątrz rządu, nie można jeszcze mówić o formalnych analizach w kancelarii prezydenta – powiedział wiceszef KPRP Paweł Mucha, pytany o skierowany do resortu rodziny wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości o podjęcie prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej.


Podziel się:   Więcej

– To dzisiaj jest sprawa, która jest sprawą wewnątrzrządową, na tym etapie, na którym jesteśmy – powiedział wiceszef kancelarii prezydenta pytany o tę kwestię w programie 1 Polskiego Radia. Dodał, że mowa przecież o „rozstrzygnięciach Rady Ministrów”.

– To jest wniosek ministra sprawiedliwości kierowany do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i decyzja byłaby decyzją rządową, to uruchamiałoby dalsze prace, w tym prace parlamentarne – zauważył minister.

– Nie jesteśmy jeszcze na takim etapie, żebyśmy mogli mówić o jakichś formalnych wypowiedziach czy analizach prowadzonych przez kancelarię prezydenta – dodał.

Paweł Mucha podkreślił, że wokół konwencji stambulskiej trwała dyskusja przed jej ratyfikacją, a także – „w wielu państwach europejskich” – trwa również teraz. – I pojawiają się te argumenty zwłaszcza dotyczące nieostrych sformułowań i pewnych wątpliwości, które są związane z treścią tego dokumentu – zaznaczył.


Konfederacja wzywa rząd do przyjęcia jasnego stanowiska ws. tzw konwencji stambulskiej
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro składając w poniedziałek wniosek ws. konwencji stambulskiej argumentował, że w konwencji znajdują się zapisy „o charakterze ideologicznym”, z którymi jego resort się nie zgadza.

Zdaniem ministra w dokumencie nie ma żadnych rozwiązań w zakresie ochrony kobiet przed przemocą, których Polska by nie spełniała, a w niektórych obszarach polskie standardy są wyższe niż te przewidziane przez konwencję.

Konwencja Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze. Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r., a ratyfikowała – w 2015 r.


Szef KPRM o konwencji stambulskiej: Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
22-10-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych
header("X-php: 103");