zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Paweł Mucha: Prezydent sceptycznie ocenia projekt ws. zniesienia limitu 30-krotności

09:29, 19.11.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Prezydent Andrzej Duda sceptycznie obecnie ocenia projekt zakładający zniesienie limitu 30-krotności przy składkach na ZUS – powiedział we wtorek wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. Prezydent wolałby, żeby tego rodzaju rozwiązania nie były przyjmowane - dodał.


Podziel się:   Więcej

PiS złożył w ubiegłym tygodniu projekt dotyczący zniesienia limitu 30-krotności. Brak poparcia dla tego projektu zadeklarowali nie tylko przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, ale także koalicjant PiS ze Zjednoczonej Prawicy - Porozumienie Jarosława Gowina. Ugrupowanie to przyjęło uchwałę, która zobowiązuje posłów i senatorów Porozumienia do głosowania przeciwko projektowi.

Mucha pytany we wtorek w radiu Plus, jaka jest na dzisiaj ocena prezydenta tego projektu, odparł, że „sceptyczna”. – Sceptyczna, co do projektu. Wprost wskazywaliśmy tutaj, że pan prezydent wolałby, żeby tego rodzaju rozwiązania nie były przyjmowane – powiedział.

Zaznaczył jednocześnie, że należy poczekać na finał prac nad tym projektem. – Poczekajmy, czy ta ustawa trafi, jak będzie procedowana, w jakim będzie kształcie – powiedział Mucha.

Jak podkreślił, „tak, jak pan prezydent wcześniej się wypowiadał, tak, jak wypowiadali się także jego przedstawiciele – są w tej sprawie wątpliwości”.

– Być może ta ustawa w toku prac parlamentarnych nie będzie procedowana, bo będzie procedowana w innym kształcie – zobaczymy, jakie rozstrzygnięcia będzie tutaj podejmował parlament – powiedział.


Projekt likwidacji limitu 30-krotności składki ZUS. Lewica podjęła decyzję
Projekt PiS

W ubiegłą środę posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy likwidujący od 2020 r. górny limit przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – który wynosi 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.

Według autorów projektu ma to przynieść wzrost wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oszacowany na 7,1 mld zł. Obok Koalicji Obywatelskiej, czy Konfederacji przeciwne takiemu rozwiązaniu jest Porozumienie. Krytycznie wypowiadali się także przedstawiciele prezydenckiej kancelarii.


Sasin o 30-krotności składek na ZUS: Nie ma mowy o żadnym zaskoczeniu

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
06-12-2019
  • Przybycie premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel na teren byłego obozu zagłady Auschwitz I 10:45
  • II spotkanie z cyklu „Śniadania w Belwederze. Jak ożywić przedsiębiorczość w Polsce” z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy 11:00
  • Złożenie przez premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angelę Merkel kwiatów przy Ścianie Straceń 11:20
  • Udział premiera Mateusza Morawieckiego w oficjalnej części uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau 12:00
  • Złożenie przez premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angelę Merkel zniczy przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu 13:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych