zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Paweł Mucha: prezydentura Andrzeja Dudy jest otwarta na kontakt z obywatelami

18:26, 12.12.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Prezydentura Andrzeja Dudy jest prezydenturą otwartą na kontakt z obywatelami; prezydent jest niezwykle aktywny, na pewno nie jest to model prezydentury zamkniętej w pałacu - powiedział w czwartek w Karpaczu wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.


Podziel się:   Więcej

Prezydencki minister bierze udział w czwartek w Karpaczu (Dolnośląskie) w IV Forum Przemysłowy. Mucha uczestniczył w dyskusji na temat zaangażowania społecznego obywateli.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP pytany o działania prezydenta Andrzeja Dudy związane z przyszłorocznymi wyborami prezydenckim przypomniał, że nie ma jeszcze kampanii wyborczej i że rozpocznie się ona z chwilą zarządzenia wyborów. – To może się odbyć pod koniec stycznia lub na początku lutego; zadecyduje o tym Marszałek Sejmu. Wybory prezydencki odbędą się zaś w maju przyszłego roku – powiedział Mucha.

Dodał, że prezydent Andrzej Duda utrzymuje kontakt z wyborcami. – Prezydent powinien taki kontakt ze społeczeństwem utrzymywać i my staram się to robić. Prezydent Andrzej Duda jest niezwykle aktywny i na pewno nie jest to model prezydentury zamkniętej w pałacu, bez rozmowy z Polakami – zapewnił Mucha.

Dodał, że „otwarta prezydentura Andrzeja Dudy” ma dwa wymiary. Pierwszy to aktywność w pałacu: spotkania z samorządowcami, z organizacjami pozarządowymi, organizacja konferencji, Narodowa Rada Rozwoju, Rada ds. Przedsiębiorczości czy zaangażowanie prezydenta w wiele spraw społecznych.

Drugi wymiar to – jak podkreślił Mucha - obecność prezydenta w polskich powiatach. – Jest pierwszym w historii prezydentem, który odwiedził każdy polski powiat - jeśli weźmiemy (pod uwagę – red.) powiaty odwiedzone przez Andrzeja Dudę jak kandydata na prezydenta RP i te, które odwiedził jako urzędująca głowa państwa – mówił Mucha.


Prezydent: Stary układ trzyma się bardzo mocno, ale musimy przywrócić sprawiedliwe sądy
„Prezydent Duda jest bardzo aktywny w polityce”

Prezydencki mister podkreślił, że spotkania prezydenta Dudy dają wiele korzyści. – Prezydent przez to ma znajomość sprawa zwykłych ludzi w całej Polsce. Ma pełne rozeznanie czym ludzie żyją, jakie są lokalne problemy (...) ma też pełne rozeznanie, jakie działania są przez ludzi aprobowane; ma też świadomość tego, jakie są jeszcze wyzwania do podjęcia – mówił.

Mucha dodał, że prezydent Duda jest też bardzo aktywny w polityce, w tym w działalności legislacyjnej. – To jest 30 ustaw, które zostały przyjęte z wniosku prezydenta; w ramach tych ustaw można mówić o zmianach, które wzięły się z rozmów ze społeczeństwem, na przykład przywrócenie wieku emerytalnego – mówił Mucha.

Minister wspomniał też o programach społecznych i dynamiczny rozwoju gospodarczym. – Jednocześnie w 2020 r. będziemy wydawać ponad cztery procent PKB na rodzinę i mamy najniższe w historii bezrobocie. Przy czym dla prezydenta kluczowe jest to, aby Polska rozwijała się równomiernie – stwierdził.


Prezydent odwiedził już wszystkie powiaty w Polsce
Pomoc prawna

Mucha mówił też o pomocy prawnej dla obywateli. – Pamiętam tak zwaną +Duda pomoc+ z kampanii prezydenckiej - to wyewoluowało w Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP i mamy tu mnóstwo osób, które się zgłaszają. To najczęściej skargi na działanie wymiaru sprawiedliwości – mówił Mucha.

Minister przypomniał też, że od 1 stycznia tego roku można korzystać z otwartej pomocy prawnej na etapie przedprocesowym w każdym powiecie. – Są dyżury prawników, którzy są dostępni dla każdego po złożeniu oświadczenia, że nie jest się w stanie uiścić kosztów pomocy prawnej na rynku – mówił.


Spotkanie prezydenta z mediami ws. nieodpłatnej pomocy prawnej
Centrum usług społecznych

Mucha przypomniał też, że w życie wchodzi ustawa o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych.

– To jest prezydencka zmiana prawa przygotowana we współpracy z samorządami (...) która pozwala integrować usługi społeczne – mówił.


„To mają być usługi społecznie użyteczne”. Prezydent podpisał ustawę o CUS
Prace nad „ustawą o centrum zdrowia 75 plus”

Dodał, że prezydent pracuję nad „ustawą o centrum zdrowia 75 plus”. – To jest wielkie wyzwania związane z naszą sytuacją demograficzną; z drugie strony rocznik z powojennego wyżu wchodzi w wiek 75 lat; chcielibyśmy zmienić system opieki zdrowotnej tak, by państwo otoczyło dobrze zorganizowaną opieką tych ludzi – mówił Mucha.

Prezydencki minister podkreślił, że polska demokracja funkcjonuje bardzo dobrze. – Mamy rekordowe frekwencje, jeśli chodzi o wybory samorządowe, do Parlamentu Europejskiego, parlamentarne, mam też nadzieje, że frekwencja będzie wysoka w wyborach prezydenckich – mówił.


„Będzie propozycja prezydenta ws. systemowej zmiany opieki nad osobami po 75. roku życia”

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
19-01-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych