zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Paweł Mucha: Rzecznik KE nie ma podstawy do wypowiadania się o statusie TK

15:32, 27.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Rzecznik Komisji Europejskiej niema żadnej podstawy, żeby wypowiadać się na temat statusu polskiego Trybunału Konstytucyjnego – powiedział w niedzielę zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.


Podziel się:   Więcej

Minister Mucha odniósł się w ten sposób do piątkowej wypowiedzi rzecznika Komisji Europejskiej Christiana Wiganda, który oświadczył, że KE nie ma wątpliwości, co do prawomocności Sądu Najwyższego w Polsce, ale ma takie w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego.

– (To - red) absolutnie niedopuszczalna wypowiedź rzecznika Komisji Europejskiej – ocenił Mucha w telewizji Polsat News.

– To nie jest stanowisko Komisji Europejskiej, to jest wypowiedź rzecznika, który nie niema żadnej podstawy, żeby wypowiadać się na temat statusu polskiego Trybunału Konstytucyjnego – podkreślił.

W ocenie zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta, „słuszną decyzję podjęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wzywając przedstawiciela Komisji Europejskiej w Polsce”.

– Nie może być tak, że rzecznik Komisji Europejskiej, urzędnik, będzie komentował rozwiązania ustrojowe przyjęte w konstytucji z 1997 r. Tego rodzaju działanie jest niedopuszczalne – stwierdził Mucha.


Müller o wniosku KE do TSUE: Kwestie regulacji wymiaru sprawiedliwości domeną krajową
Szef Przedstawicielstwa KE w Polsce wezwany do MSZ

W związku z wypowiedzią Wiganda, w sobotę do MSZ został wezwany w trybie pilnym szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda.

– Polski rząd ocenia wypowiedź rzecznika KE jako całkowicie niedopuszczalną – oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński po spotkaniu z Prawdą.


Ustawa o sądach powszechnych i SN do podpisu prezydenta

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych