zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Paweł Mucha: Wpis sędziego Ochockiego absolutnie niedopuszczalny

10:08, 20.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Wpis sędziego Jarosława Ochockiego na Twitterze, oceniający prezydenta Andrzeja Dudę, jest absolutnie niedopuszczalny i niegodny – ocenił w poniedziałek wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.


Podziel się:   Więcej

W sobotę zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysław Radzik zdecydował o podjęciu czynności wyjaśniających w sprawie wpisu poznańskiego sędziego Jarosława Ochockiego.

Chodzi o wpis sędziego Ochockiego na Twitterze: „Panie Duda! Piszę to z całą odpowiedzialnością. Jest pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów. Szkodzi pan Polsce! Sędzia Jarosław Ochocki”.

Prezydencki minister ocenił w poniedziałek w TVP 1, że wpis ten jest „absolutnie niedopuszczalny i niegodny”. – Sędzia, który w ten sposób się zachowuje, ma zupełne niezrozumienie swojej roli ustrojowej, ale ma też zupełne niezrozumienie i nieznajomość prawa – ocenił Mucha.

Jego zdaniem, takie działania są inspirowane przez część opozycji. – Jest takie przekonanie, jakby kolejną frakcją opozycyjną miała być część środowiska sędziowskiego. Szalenie ryzykowne zachowanie, bo to szkodzi wymiarowi sprawiedliwości, ale szkodzi także funkcjonowaniu demokracji w Polsce — oświadczył prezydencki minister.

– Czy jeżeli w niezawisłości sędziowskiej jest wpisana zasada apolityczności, to czy ktoś, kto publicznie komentuje, szukając rozgłosu, dokonuje oceny sposobu wykonywania prezydentury takim językiem, który jest dla mnie żenującym, to to jest osoba, która zachowuje przymiot apolityczności? Czy to jest ten wzorzec sędziowski? – pytał.

Mucha wskazywał, że mamy prawo do krytyki osoby publicznej, ale czym innym są sformułowania, które mają budować pogardę. Zwracał przy tym uwagę, że znieważanie prezydenta jest przestępstwem ściganym z urzędu. – To nie zależy od tego, czy ktoś się czuje znieważony. To są kategorie obiektywne, to jest przestępstwo ścigane z urzędu, to jest przepis Kodeksu karnego. Jestem jak najdalszy od ferowania ocen, czy to przestępstwo zostało popełnione, czy nie, niech się w tej sprawie wypowiada prokuratura – zaznaczył prezydencki minister.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
26-02-2020
  • 5. posiedzenie Senatu – dzień drugi 09:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych