zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

PE domaga się międzynarodowego trybunału ds. zbrodni popełnionych przez Rosję na Ukrainie

16:09, 19.05.2022;   autor: akune;   źródło: IAR

Parlament Europejski domaga się utworzenia Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez Rosję na Ukrainie.


Podziel się:   Więcej

Deputowani przyjęli rezolucję w tej sprawie domagając się postawienia przed sądem nie tylko dowódców wojskowych i żołnierzy, ale też liderów politycznych.

Europosłowie wezwali Unię Europejską do podjęcia wszelkich niezbędnych działań, by wesprzeć ścigania reżimów – rosyjskiego i białoruskiego za zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości, ludobójstwo i agresję.

– Jesteśmy świadkami tej samej brutalności żołnierzy armii rosyjskiej, co kilkadziesiąt lat temu. Muszą oni być pociągnięci do odpowiedzialności podobnie jak ich przywódcy polityczni – podkreślała europosłanka Rasa Jukneviciene z grupy chadeków podczas debaty poprzedzającej głosowanie rezolucji.


PE: Wszystkie sankcje UE przeciwko Rosji muszą dotyczyć też Białorusi
W podobnym tonie wypowiadała się też polska europosłanka Anna Fotyga.

Rosja musi w tej wojnie ponieść klęskę, nie może być bezkarności dla sprawców zbrodni i politycznych decydentów – podkreślała była szefowa dyplomacji.

Dodała, że przez dekady Rosja odwracała uwagę Zachodu od swojego najbliższego sąsiedztwa, by zawłaszczyć te tereny.

– Teraz jest to już niemożliwe – powiedziała Anna Fotyga.

W przyjętej rezolucji europosłowie napisali, że Unia powinna zapewnić wsparcie eksperckie, budżetowe i administracyjne, śledcze oraz logistyczne potrzebne do powołania międzynarodowego trybunału.

Podkreślili, że Unia powinna szybko podjąć działania, bo istnieje poważne ryzyko, że z powodu trwających działań wojennych dowody dotyczące zbrodni wojennych zostaną zniszczone.


PE: Unia Europejska musi chronić wszystkie dzieci uciekające przed wojną

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych