zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

PE krytykuje kraje unijne „nadużywające weta w sprawach podatkowych”

16:57, 06.07.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Europosłowie w przyjętej w Strasburgu rezolucji skrytykowali kraje UE „nadużywające weta w sprawach podatkowych”. Chcą też wznowienia dyskusji na temat stopniowego wprowadzenia głosowania większościowego.


Podziel się:   Więcej

Rezolucja przyjęta została w środę przez PE 450 głosami za, przy 132 głosach przeciw i 55 wstrzymujących.

W dokumencie stwierdzono, że „zgłoszone żądania” Węgier dotyczące zaprzestania blokowania umowy międzynarodowej w sprawie minimalnej stawki podatku od osób prawnych dla przedsiębiorstw wielonarodowych „zostały już w znacznym stopniu uwzględnione w umowie międzynarodowej” i wezwano Węgry do „natychmiastowego zakończenia jej blokowania”.

W rezolucji wezwano również Komisję Europejską i państwa członkowskie, by „nie angażowały się w polityczne negocjacje” oraz by „nie zatwierdzały węgierskiego krajowego planu odbudowy i wzmacniania odporności, jeśli wszystkie kryteria nie zostaną w pełni spełnione”. Jeśli Węgry będą obstawać przy swoim wecie, to – zdaniem europosłów – należy zbadać alternatywne opcje, aby wypełnić zobowiązania UE, w tym ewentualne wykorzystanie „wzmocnionej współpracy” .


Müller: Od wtorku wchodzi w życie antyinflacyjna obniżka podatków
W rezolucji stwierdzono również, że unijne i globalne przepisy podatkowe są przestarzałe, jeśli chodzi o radzenie sobie ze współczesną gospodarką, ponieważ umożliwiają uchylanie się od płacenia podatków i unikanie zobowiązań podatkowych, prowadzą do „niedopuszczalnej przewagi konkurencyjnej” przedsiębiorstw wielonarodowych nad MŚP oraz osłabiają jednolity rynek UE.

Europosłowie przypominają państwom członkowskim, że jednomyślne podejmowanie decyzji w UE wymaga „bardzo wysokiego poziomu odpowiedzialności, zgodnego z zasadą szczerej współpracy” . W dłuższej perspektywie państwa członkowskie powinny rozważyć korzyści płynące z przejścia na głosowanie większością kwalifikowaną, a Komisja powinna powrócić do pomysłu stopniowego wprowadzania głosowania większościowego w sprawach podatkowych – ocenili europosłowie.


Powrót do starych zasad opodatkowania wiatraków. Rząd przyjął nowelę ustawy o OZE

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
18-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych