zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

PE krytykuje Rosję w sprawie Nawalnego. Europosłowie apelują o sankcje

19:43, 19.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Europosłowie wszystkich frakcji w PE skrytykowali Rosję za zatrzymanie opozycjonisty Aleksieja Nawalanego. Pojawiały się też apele o nałożenie sankcji na ten kraj.


Podziel się:   Więcej

David McAllister z Europejskiej Parii Ludowej w ostrych słowach potępił niedzielne aresztowanie Nawalnego. – Jest to niezgodne z międzynarodowym prawem. Wzywam władze Rosji do jego natychmiastowego uwolnienia. (...) Próba otrucia oraz aresztowanie Nawalnego, to następny argument, aby dokonać przeglądu stosunków z Rosja – wskazał. Dodał, że powinny być nałożone unijne sankcje na odpowiedzialnych za zatrzymanie aktywisty.

Isabel Santos z grupy S&D przypomniała, że wielu rosyjskich opozycjonistów krytykowało reżim Władimira Putina i zostało zmordowanych. – Osoby odpowiedziane za otrucie są na wolności, a Nawalny jest przetrzymywany w więzieniu, gdzie zginął (prawnik Siergiej) Magnitski. To afront dla całej społeczności międzynarodowej – powiedziała. Dodała, że na osoby, które są odpowiedzialne za zatrzymanie Nawalnego, powinny być nałożone sankcje.

We wtorek debata w PE ws. zatrzymania Aleksieja Nawalnego

„Rosja zastrasza aktywistów politycznych”


Urmas Paet z Odnowić Europę również zaapelował o uwolnienie rosyjskiego opozycjonisty. – Nawalny był ofiarą bicia, ataków, a także otrucia. Okazuje się, że gdy tylko wrócił do Rosji, natychmiast został zatrzymany. Po raz kolejny w Rosji ściąga się ofiarę, a tym, którzy go otruli, nic nie grozi. Rosja zastrasza aktywistów politycznych – powiedział.

Zdaniem Marco Zanniego z Tożsamości i Demokracji, to, co przeżył w ostatnich miesiącach Nawalny, jest absolutnie nie do zaakceptowania. – Nie możemy zaakceptować, aby nasz partner, z którym prowadzimy handel, stosował w stosunku do oponenta politycznego tego typu broń. Prawa człowieka powinny być zawsze w centrum zainteresowania Unii Europejskiej. Wzywam, by wspólnota międzynarodowa potępiła to, do czego doszło i by władze rosyjskie wyjaśniły sprawę Nawalnego – oświadczył.

Spychalski: Tylko nacisk na Rosję może doprowadzić do uwolnienia Nawalnego

Nawalny „karany za to, że przetrwał i powrócił”


W podobnym duchu wypowiedział się Sergey Lagodinsky z Zielonych. Podkreślił, że Nawalny jest karany, mimo że nie zrobił nic złego. – Jest karany za to, że przetrwał i powrócił, jest karany za to, że się nie boi. Dawno zapomnieliśmy, jak to jest patrzeć na ludzi, którzy gotowi są walczyć, iść do więzienia, umrzeć za demokrację – zaznaczył. Zaapelował też o wstrzymanie budowy gazociągu Nord Stream 2.

W imieniu grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów głos zabrał Witold Waszczykowski (PiS). – Mamy zbrodnię, pytamy się jak Dostojewski, czy mamy również karę. Rosja kontynuuje opresyjną politykę, zarówno wewnętrzną, jak i zagraniczną – powiedział dodając, że w tej sprawie potrzebne jest międzynarodowe śledztwo.

Podkreślił, że UE powinna zostać uruchomić procedury w ramach reżimu sankcyjnego za łamanie prawa człowieka. – Pytanie, czy nie powinniśmy domagać się większych sankcji, np. wyrzucenia z rozliczeń finansowych SWIFT, zamrożenia aktywów bankowych, wykluczenia rosyjskich towarów z naszych rynków – powiedział dodając, że koszty działań Kremla powinni ponosić rosyjska klasa średnia, oligarchowie, sportowcy, artyści i naukowcy.

– Społeczeństwo rosyjskie a przynajmniej jego część, która popiera Putina, musi znać koszty tej polityki imperialnej i musi zacząć ponosić cenę tej polityki imperialnej – podsumował Waszczykowski.

Szefowie unijnych instytucji wzywają do uwolnienia Aleksieja Nawalnego

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
05-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych