zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

PE krytykuje władze Hongkongu ws. ekstradycji podejrzanych

17:41, 18.07.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Parlament Europejski w przyjętej w czwartek rezolucji krytykuje władze Hongkongu. Posłowie wzywają w niej m.in. do wycofania się z nowelizacji ustawy umożliwiającej ekstradycję podejrzanych do Chin kontynentalnych oraz do uwolnienia pokojowo protestujących demonstrantów.


Podziel się:   Więcej

PE obawia się, że ustawa w znowelizowanej wersji może ułatwić przeprowadzanie ekstradycji do Chin z powodów politycznych.

Hongkong – oficjalnie Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej (SRA Hongkong) – utrzymuje oddzielny od Chin system polityczny i gospodarczy, jednak wpływy Pekinu w nim rosną. W lutym 2019 r. hongkońskie Biuro Bezpieczeństwa usiłowało wprowadzić zmiany do rozporządzenia o ekstradycji, aby umożliwić władzom Chin składanie wniosków o ekstradycję podejrzanych o popełnienie przestępstwa.

Propozycja ta wywołała niezadowolenie mieszkańców Hongkongu, którzy wielokrotnie wychodzili na ulice, by protestować przeciw planowanym zmianom. Podczas niektórych demonstracji frekwencję szacowano na 1-2 mln. W trakcie protestów rannych zostało kilkadziesiąt osób.

W rezolucji europosłowie wzywają również władze Hongkongu do natychmiastowego uwolnienia protestujących w sposób pokojowy demonstrantów i wycofania wszystkich postawionych im zarzutów, a także do niezależnego i bezstronnego dochodzenia w sprawie nadmiernego użycia siły przez policję w Hongkongu wobec protestujących.

Deputowani podkreślają, że UE podziela wiele obaw zgłaszanych przez obywateli Hongkongu, ponieważ projekt nowej ustawy ekstradycyjnej miałby dalekosiężne konsekwencje dla regionu i jego mieszkańców, dla UE i obcokrajowców, a także dla zaufania przedsiębiorców do Hongkongu.

Podczas trwającej w Strasburgu sesji plenarnej PE odbyła się debata na temat sytuacji w Hongkongu. Głos w dyskusji zabrała jej inicjatorka i współautorka rezolucji w tej sprawie, Anna Fotyga (PiS).

– Obywatele Hongkongu boją się. Ten strach jest wyczuwalny wszędzie. Protesty nie ustają. Boją się dlatego, że narzuca się przepisy o ekstradycji (...) – mówiła polska europosłanka. Wyraziła obawę, że „te protesty będą trwały dalej, dopóki sytuacja nie zostanie rozwiązana na szczeblu politycznym, o co apelujemy”.

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
19-09-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych
header("X-php: 103");