zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

PE potępił zbrodnie popełnione przez rosyjską organizację paramilitarną Grupa Wagnera

18:07, 25.11.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

Parlament Europejski w przyjętej w czwartek rezolucji potępił zbrodnie popełnione przez rosyjską organizację paramilitarną Grupa Wagnera i powiązane prywatne jednostki wojskowe.


Podziel się:   Więcej

– "Państwo rosyjskie wydaje się ponosić odpowiedzialność za finansowanie, szkolenie, zarządzanie i dowodzenie operacyjne tymi paramilitarnymi grupami – twierdzą eurodeputowani, podkreślając jednocześnie, że działalność Grupy Wagnera koresponduje z rozprzestrzenianiem się wpływów Rosji w strefach konfliktu.

Europosłowie podkreślają, że Grupa Wagnera i inni podwykonawcy sił bezpieczeństwa kierowanych przez Rosję powinni być traktowani jako organizacje zależne państwa rosyjskiego.

W rezolucji zauważono, że Grupa Wagnera jest obecna w wielu konfliktach na całym świecie, zwłaszcza na Ukrainie, w Syrii, Sudanie, Mozambiku, Libii, Republice Środkowoafrykańskiej i Wenezueli.

Biorąc pod uwagę historię naruszeń, posłowie z zadowoleniem przyjmują oświadczenie szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella w sprawie rychłego przyjęcia ukierunkowanych sankcji UE przeciwko „odpowiednim osobom i podmiotom powiązanym z Grupą Wagnera”, a także przeciw osobom i podmiotom z nimi współpracującym.

Apelują, aby te sankcje obejmowały zakaz podróżowania i zamrożenie aktywów członków grupy.


Szef PE chce, by z powodu COVID-19 przyszłotygodniowa sesja plenarna odbyła się zdalnie
Ponadto rezolucja wzywa wszystkie kraje korzystające z usług Grupy Wagnera i jej filii, zwłaszcza Republikę Środkowoafrykańską, do zerwania wszelkich więzi z tą organizacją i jej pracownikami.

Wzywa też Komisję Europejską do dopilnowania, aby fundusze UE w żadnych okolicznościach nie mogły być wykorzystywane do finansowania prywatnych firm wojskowych, które znane są z łamania praw człowieka.

Tekst został przyjęty 585 głosami za, przy 40 głosach sprzeciwu i 43 wstrzymujących się.


Cyfrowy certyfikat COVID niezbędny, aby wejść do Parlamentu Europejskiego

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych