zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

PE: Przesłuchania kandydatów na komisarzy 14 listopada

14:22, 08.11.2019;   autor: akune;   źródło: IAR

Parlament Europejski potwierdził, że przesłuchania nowych kandydatów na komisarzy z Francji, Rumunii i Węgier odbędą się w najbliższy czwartek, 14 listopada. Tak zdecydowali przewodniczący grup politycznych. Głosowanie nad całym składem Komisji zaplanowano 27 listopada na sesji plenarnej w Strasburgu.


Podziel się:   Więcej

Zanim kandydaci stawią się na przesłuchaniach w komisjach europarlamentu, będą musieli przejść pierwszy etap weryfikacji. W najbliższy wtorek zbierze się komisja prawna, która oceni deklaracje majątkowe kandydatów pod kątem konfliktu interesów.

Pozytywna opinia tej komisji jest niezbędna. Dwójka poprzednich kandydatów z Rumunii i Węgier odpadła właśnie na pierwszym etapie. Kandydatka z Francji została odrzucona po powtórnym przesłuchaniu.

Uzgodniony harmonogram przewiduje, że 21 listopada wysłuchania zostaną podsumowane przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i szefów grup politycznych, którzy zarekomendują głosowanie nad całym składem Komisji w ostatnią środę tego miesiąca, by mogła ona rozpocząć pracę 1 grudnia.


Trójka kandydatów na komisarzy z pozytywną oceną PE
Plan optymistyczny

To plan optymistyczny, zakładający, że nie będzie problemów podczas przesłuchań. Już pojawiły się komentarze, że kłopoty może mieć kandydat z Francji wskazany na komisarza ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości. Chodzi o karierę biznesową byłego ministra finansów, ryzyko konfliktu interesów i nielegalnie przechowywanie danych przez firmę technologiczną, którą kierował. 10.10.2019


PE nie poparł kandydatury Francuzki na stanowisko komisarza

Z kolei w przypadku Węgra krytykowane jest portfolio. Ma on bowiem odpowiadać za kwestie rozszerzenia Unii. Część europosłów uważa, że osoba z kraju, któremu zarzuca się łamanie zasad praworządności, nie może odpowiadać za kontakty z państwa aspirującymi do Unii i domagać się europejskich standardów dotyczących rządów prawa.


Komisja prawna PE ponownie odrzuciła kandydatów na komisarzy z Węgier i Rumunii