zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

PE przyjął rezolucję ws. wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego

17:00, 21.10.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Polski Trybunał Konstytucyjny nie ma mocy prawnej i niezależności oraz nie jest uprawniony do interpretowania polskiej konstytucji – wynika z przyjętej w czwartek rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie wyroku TK.


Podziel się:   Więcej

Rezolucja, która ma charakter niewiążący, została przyjęta 502 głosami, przy 153 przeciw i 16 wstrzymujących się. Europosłowie „głęboko ubolewają" w dokumencie nad decyzją polskiego TK z 7 października, określając ją „jako atak na europejską wspólnotę wartości i prawa jako całość” i twierdząc, że Trybunał został przekształcony „w narzędzie legalizacji bezprawnych działań władz”.

W rezolucji czytamy, że jej autorzy „ubolewają nad faktem, że inicjatywa zakwestionowania pierwszeństwa prawa UE nad ustawodawstwem krajowym została podjęta przez obecnego premiera Polski”. władz".

Nazywają to „jednostronną decyzją kwestionującą ramy prawne UE". władz”.

Wyrażają też „uznanie dla dziesiątek tysięcy obywateli polskich za wychodzenie na ulice w pokojowych, masowych protestach, walczących o swoje prawa i wolności jako obywateli europejskich”, oraz zapewniają, że „podzielają ich pragnienie silnej demokratycznej Polski w sercu projektu europejskiego”.Morawiecki: Praworządność jest zasadą, która jest równie ważna dla Warszawy, jak dla wszystkich innych stolic
Posłowie podkreślają w rezolucji, że zgodnie z polską konstytucją traktaty UE są bezpośrednio stosowane w porządku prawnym i mają pierwszeństwo w przypadku konfliktu z prawem krajowym.

Oskarżają polskiego premiera o „dalsze nadużywanie władzy sądowniczej jako narzędzia do realizacji jego programu politycznego”.

Parlament żąda w dokumencie, aby pieniądze podatników UE nie były przekazywane rządom, które „rażąco, celowo i systematycznie podważają wartości europejskie”, oraz „wzywa Komisję i Radę do działania”.


Dworczyk: Przemówienie premiera w PE pokazało, że można jasno i merytorycznie bronić polskich interesów
Domaga się następujących kroków: wszczęcie postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i zastosowanie środków tymczasowych przez TSUE; zastosowanie rozporządzenia w sprawie ogólnego systemu warunkowości służącego ochronie budżetu Unii; wstrzymanie się z zatwierdzeniem krajowego planu odbudowy Polski oraz stwierdzenie, że istnieje wyraźne ryzyko poważnego naruszenia praworządności przez Polskę, zgodnie z procedurą określoną w 7 ust. 1 Traktatu o UE.


Ursula von der Leyen w PE: Obowiązkiem KE jest obrona praw obywateli unijnych
PE chce też „wstrzymania lub zawieszenia płatności, z uwagi na ryzyko poważnych uchybień w skutecznym funkcjonowaniu systemów kontroli”, a także „omówienia kryzysu praworządności w Polsce oraz zajęcia jasnego stanowiska i wydania możliwie najbardziej kategorycznego wspólnego oświadczenia w tej sprawie, podpisanego przez szefów państw i rządów UE, podczas zbliżającego się szczytu w dniach 21-22 października 2021 r.”.


Manfred Weber w PE: Europa nie jest państwem, lecz wspólnotą państw
Posłowie podkreślają, że działania te „nie mają na celu ukarania narodu polskiego, ale przywrócenie praworządności, w kontekście stale pogarszającego się jej stanu, i wzywają Komisję do znalezienia mechanizmów, które pozwoliłyby na dotarcie środków finansowych do bezpośrednich beneficjentów”.


Legutko: Nie boimy się europejskiego prawa, boimy się europejskiego bezprawia większości

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
01-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych