zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

PE: układ sił ws. pakietu drogowego bez zmian; Polacy przeciwko

20:20, 28.04.2020;   autor: msies;   źródło: IAR

Polscy europosłowie wraz z deputowanymi z naszego regionu potwierdzili swój sprzeciw wobec pakietu drogowego, europosłowie z Europy Zachodniej go poparli. W Parlamencie Europejskim nie zmienił się układ sił w sprawie przepisów, zaostrzających zasady w transporcie międzynarodowym.


Podziel się:   Więcej

Po południu parlamentarna komisja transportu omówiła propozycje i zapewne w czerwcu będzie nad nimi głosować. Głosowanie na sesji plenarnej całego Parlamentu Europejskiego zaplanowano na lipiec.

Polscy europosłowie w tej sprawie, podobnie jak i przed rokiem, kiedy europarlament przygotowywał się do negocjacji z krajami członkowskimi, zgodnie krytykowali pakiet uznając, że jest szkodliwy, bo podnosi koszty i biurokratyczne wymogi. „Nie tylko dzieli Europę, ale też podnosi koszty transportu” - mówił Kosma Złotowski podkreślając, że w czasie epidemii trzeba odbudować sektor transportu drogowego. – Chodzi o to, żeby przedsiębiorstwa transportowe, które przez koronawirus zostały uderzone u swoich podstaw, przeżyły – dodał. Europoseł PiS podkreślał, że w związku z trudną sytuacją, nie można wprowadzać kolejnych restrykcji, bo to może doprowadzić do przerwania ciągłości łańcuchów dostawczych.

Europosłanka Elżbieta Łukacijewska argumentowała dlaczego niezbędne są zmiany w pakiecie. – Blisko trzy lata temu rozpoczynaliśmy prace nad pakietem mobilności w zupełnie innych warunkach niż mamy obecnie – podkreślała. Dodała, że koronawirus i liczne obostrzenia z tym związane wpłyną negatywnie na branże transportu. – 90 procent unijnych przewoźników to małe i średnie firmy, które bardzo odczuły różne restrykcje i blokady związane z koronawirusem – mówiła europosłanka PO.

List z apelem polskich przewoźników trafił do PE
Polscy europosłowie już zapowiedzieli, że będą składać poprawki do przepisów, by zmienić niekorzystne zapisy. – Jeżeli mogliby Państwo nie składać 3 tysięcy poprawek, byłabym wdzięczna – skomentowała przewodnicząca komisji transportu Karima Delli. To aluzja do ubiegłorocznych prac w Parlamencie Europejskim, kiedy przygotowywał się on do negocjacji z państwami członkowskimi w sprawie pakietu drogowego. Wtedy polscy europosłowie zasypali wręcz prezydium Europarlamentu tysiącami poprawek, by opóźnić prace nad przepisami.

Pakiet drogowy był dziś omawiany nie tylko na popołudniowym posiedzeniu komisji transportu Parlamentu Europejskiego, ale także na porannej sesji, której gościem była komisarz Adina Valean. Europosłowie pytali o prace nad pakietem, ale ta unikała odpowiedzi. Roli Komisji na tym etapie jest już wprawdzie ograniczona, ale wielu europosłów z naszego regionu, wiązało nadzieję z nominacją Rumunki Adiny Valean na stanowisko komisarz do spraw transportu. Spodziewano się, że będzie wywierała presję na kraje i Europarlament i apelowała o zmiany, bo sama negatywnie oceniała pakiet drogowy. Co więcej, Rumunia jest razem w Polską w grupie krajów przeciwnych przepisom. Do tej pory komisarz jedynie zapowiedziała przed kilkoma miesiącami analizę skutków.

– Pakiet drogowy, w obecnym kształcie, wywołuje nie tylko podziały w Unii, ale jest zbędny – mówił z kolei europoseł z Węgier z grupy chadeków Andor Deli. Apelował do Komisji o zaproponowanie zmian w pakiecie, by pomóc sektorowi transportu drogowego, który ucierpiał w wyniku pandemii, dostosować się do sytuacji związanej z koronawirusem. Unijna komisarz, podczas prawie dwugodzinnej dyskusji z europosłami, powiedziała jedynie, że ma zastrzeżenia do pakietu i że przygotowuje analizę skutków.

Europosłowie pytają KE o pakiet drogowy, ale ta unika odpowiedzi

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych