zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Pęk: Poprawki do noweli ws. ochrony zwierząt „mogą być nie do udźwignięcia dla budżetu”

09:22, 15.10.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk z Prawa i Sprawiedliwości powiedział po głosowaniu nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, że poprawki wprowadzone do noweli przez Senat mogą być nie do udźwignięcia dla budżetu. Dodał, że dalsze decyzje w sprawie przyszłości „Piątki dla zwierząt” będą należeć teraz do Sejmu.


Podziel się:   Więcej

Podkreślił, że jako wicemarszałek Senatu zrobił wszystko, żeby ustawa wyszła z Senatu lepsza.

Marek Pęk powiedział, że z kompromisowych poprawek zaproponowanych przez klub PiS, izba wyższa wprowadziła jedynie dopuszczenie uboju rytualnego drobiu. Dodał, że dalsze decyzje podejmie Sejm.

Marek Pęk mówił, że nie wie, jak w sprawie poprawek wprowadzonych przez Senat będą głosować posłowie. W jego ocenie zmiany dotyczące rozbudowanego systemu odszkodowań połączone z wydłużeniem vacatio legis wydają się być niemożliwe do zaakceptowania.

Senat przyjął z poprawkami nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Poprawki wniesione przez izbę wyższą dotyczą między innymi wydłużenia vacatio legis dla wygaszenia działalności ferm futerkowych i uboju rytualnego mięsa. W myśl zmian wprowadzonych przez Senat wyniosą one odpowiednio 2,5 roku i 5 lat. Senat przyjął też poprawkę zgodnie z którą ograniczenia nie obejmą uboju rytualnego drobiu. Obostrzenia mają dotyczyć wyłącznie mięsa wołowego.

Za przyjęciem ustawy w nowym brzmieniu głosowało 76 senatorów, 11 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu. Nowela trafi teraz do Sejmu, który może przyjąć lub odrzucić poprawki wprowadzone przez Senat.

Senat poparł ustawę o ochronie zwierząt

Kalendarz transmisji

Sierpień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych