zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Pęk: Głosowania nad poprawkami na komisji dopiero przed posiedzeniem Senatu

13:18, 24.09.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Głosowania nad poprawkami do ustawy o ochronie zwierząt na senackiej komisji rolnictwa odbędą się dopiero bezpośrednio przed październikowym posiedzeniem Senatu – poinformował w czwartek wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS).


Podziel się:   Więcej

W czwartek senacka komisja rolnictwa będzie debatować nad ustawą o ochronie zwierząt. Wicemarszałek Senatu Marek Pęk poinformował dziennikarzy, że głosowanie poprawek do ustawy na posiedzeniu komisji odbędzie się dopiero bezpośrednio przed posiedzeniem Senatu, planowanym na 9 października.

– Przed nami jest kolejna komisja, zaproszonych jest kilkudziesięciu gości, ale przewodniczący (Jerzy) Chróścikowski zapowiedział, że w związku z tym ewentualne merytoryczne głosowania będą kontynuowane na komisji już bezpośrednio przed tym specjalnym posiedzeniem Senatu, które pan marszałek zwołał na październik – powiedział Pęk.

– Wtedy będziemy mieli na stole konkretne poprawki i będziemy się nad tym wszystkim zastanawiać – dodał wicemarszałek Senatu.

Zwrócił uwagę, że „posiedzenia komisji senackiej przypominają seminaria, wypowiadają się zainteresowane strony, ale konkretów na stole nie ma”.

W środę senacka komisja ustawodawcza przeprowadziła wysłuchania publiczne ws. zmian w ustawie o ochronie zwierząt. Przedstawiciele branż hodowlanej, futrzarskiej, cyrkowej, schronisk dla zwierząt i organizacji zajmujących się ochroną zwierząt przedstawili na nim stanowiska w kwestii zmian zawartych w noweli ustawy o ochronie zwierząt. Obrady trwały dziewięć godzin.

Komisja przeprowadziła wysłuchania publiczne ws. zmian w ustawie o ochronie zwierząt
Przewodniczący komisji senator Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział, że posiedzenie komisji będzie kontynuowane 8 października, kiedy to komisja zajmie się poprawkami do nowelizacji. Zapowiedział, że do senatorów trafią jeszcze szczegółowe ekspertyzy dotyczące skutków finansowych wprowadzanych reguł.

Marszałek Tomasz Grodzki poinformował, że Senat zajmie się nowelą na specjalnym posiedzeniu 9 października, a nie jak wcześniej zapowiadano na najbliższym posiedzeniu (29–30 września). W czwartek wicedyrektor CIS Anna Godzwon poinformowała, że posiedzenie odbędzie się prawdopodobnie 13 października.

Uchwalona w ubiegłym tygodniu w Sejmie nowela autorstwa PiS wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra oraz ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb lokalnych związków religijnych. Przewiduje też zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych, zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych, częstsze kontrole schronisk i koniec z trzymaniem psów na krótkich łańcuchach. Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, a także ograniczających ubój rytualny – które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy.

Sejm uchwalił nowelę zakazującą hodowli zwierząt na futra i ograniczającą ubój rytualny