zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Pęk: Jesteśmy przeciwni treści senackiej uchwały ws. budżetu UE

13:15, 25.11.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Jesteśmy przeciwni treści senackiej uchwały wzywającej rząd do wycofania się z groźby zawetowania budżetu Unii Europejskiej; buduje ona fałszywą wizję Polski i negocjacji europejskich – podkreślił w środę wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS).


Podziel się:   Więcej

Połączone komisje senackie Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz Ustawodawcza zarekomendowały w środę projekt uchwały wzywającej Radę Ministrów do wycofania się z groźby zawetowania budżetu Unii Europejskiej.

Pęk przed rozpoczęciem posiedzenia plenarnego Senatu podkreślił, że senatorowie PiS będą przeciwni treści tej uchwały.

– Uchwała jest żenująca co do języka jaki jest tam użyty, lekceważy instytucje państwa polskiego określając np. rząd RP jako rząd PiS, pisany z małej litery – wskazał wicemarszałek.

Jak ocenił uchwała „buduje fałszywą wizję Polski, fałszywą wizję negocjacji europejskich”. – Nie wzmacnia w tym momencie pozycji negocjacyjnej polskiego rządu, ale wręcz ją osłabia; sieje zamęt zarówno na arenie wewnętrznej jak i zagranicznej – podkreślił wicemarszałek. Zwrócił uwagę, że Senat nie jest izbą, która sprawuje kontrolę nad rządem.

– Dlatego będziemy tu stanowczo przeciwko tej uchwale – zapowiedział Pęk.


Przywódcy największych grup w PE za mechanizmem ws. praworządności w budżecie

Projekt uchwały


W projekcie uchwały, „Senat Rzeczypospolitej Polskiej wzywa rząd do poszanowania interesu narodowego i wycofania się ze sprzecznej z polską racją stanu próby wetowania budżetu Unii Europejskiej".

„Weto, którego użycie rząd PiS zapowiada, godzi w interesy gospodarcze, polityczne i strategiczne Polski. Grozi opóźnieniem, ograniczeniem lub nawet wstrzymaniem wypłaty setek miliardów złotych ze środków europejskich dla Polski, w tym z Instrumentu na rzecz Obudowy i Zwiększania Odporności, które mają pomóc w przezwyciężeniu kryzysu gospodarczego, wywołanego pandemią koronawirusa. Na środki te czekają pracownicy i przedsiębiorcy, samorządy, rolnicy, a także system ochrony zdrowia w Polsce i całej Europie” – głosi projekt uchwały.


Premier: Jesteśmy za przestrzeganiem europejskich traktatów
Autorzy uchwały przekonują, że „rząd PiS grozi obywatelom Polski i Unii Europejskiej zabraniem tych funduszy tylko dlatego, by nadal łamać zasady praworządności, kontynuować atak na niezależne sądy, czyli w istocie po to, by zapewnić bezkarność funkcjonariuszom formacji rządzącej”.

„Grożenie wetem jeszcze bardziej pogłębia osamotnienie międzynarodowe polskiego rządu i trwający od 5 lat dryf kraju z centrum decyzyjnego Unii Europejskiej na jej margines. Senat podkreśla, że poświęcanie kluczowych interesów państwa dla ochrony interesów partii rządzącej jest sprzeczne z polską racją stanu. Rządy prawa i niezawisłe sądy służą każdej Polsce i każdemu Polakowi, są fundamentem porządku prawnego zarówno w Polsce, jak i w każdym innym kraju Unii Europejskiej” – podkreślono w projekcie.


Szczerski: Kompromis ws. funduszy UE musi opierać się na traktatach
W uchwale Senat odrzuca stwierdzenia premiera, że „nie do takiej Unii wchodziliśmy” oraz „to nie jest Unia, która ma przed sobą przyszłość”. „Jest odwrotnie” – zaznaczono.

„Senat przypomina, że podjęta przez naród decyzja o wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, która jest nie tylko wspólnotą gospodarczą, ale przede wszystkim wspólnotą wartości, jest aktualna i ostateczna” – głosi uchwała.

„Senat zapewnia współobywateli, a także narody, z którymi współtworzymy Unię, że dołoży wszelkich starań, by rząd naszego państwa skończył z politycznym awanturnictwem. W najgłębszym polskim interesie narodowym jest praworządna, suwerenna i silna Polska w centrum zjednoczonej Europy. Tylko taka Polska będzie dla przyszłych pokoleń bezpieczna i dostatnia. Tylko takiej Polski chcą Polacy” – głosi projekt uchwały.


Premier: Europa ojczyzn - tak! Europa równych i równiejszych - nie!