zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Pęk po głosowaniach ws. ustawy o zabezpieczeniu granicy: Widać pęknięcie w pakcie senackim

20:01, 27.10.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Widać pęknięcie w pakcie senackim - mówił w środę wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS), komentując głosowania w Senacie nad ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Senat nie poparł wniosku o odrzucenie ustawy, zgłoszony przez KO, i wprowadził do ustawy poprawki.


Podziel się:   Więcej

Senat przyjął tego dnia wraz z poprawkami ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która ma umożliwić konstrukcję zapory w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusią. Wnioski o przyjęcie ustawy bez poprawek oraz o odrzucenie ustawy w całości nie uzyskały większości.

- Widać pęknięcie w pakcie senackim - mówił w TVP Info wicemarszałek Pęk, komentując głosowania w Senacie.

Pęk przypomniał, że we wtorek na połączonych komisjach senackich poparcie uzyskał wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek, a w środę rano marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział ponowienie wniosku o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu; wniosek taki złożyła KO.

- Wniosek nie przeszedł, ponieważ zarówno część senatorów niezależnych, jak i senatorów PSL nie poparła tego wniosku o odrzucenie ustawy - zaznaczył Pęk. - I bardzo dobrze - podkreślił. Jego zdaniem wniosek ten był „skandaliczny” i „antypaństwowy”. - Wydawało mi się, że ta sprawa może wreszcie w Senacie połączyć wszystkich senatorów, niestety tak się nie stało, opozycja totalna nadal w Senacie jest totalna - ocenił.

Za złożonym przez Koalicję Obywatelską wnioskiem o odrzucenie ustawy głosowało 47 senatorów, przeciwko 51, a 1 senator się wstrzymał. Za wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek również głosowało 47 senatorów, a przeciwko było 52. Oba wnioski nie uzyskały zatem większości głosów. Senatorowie wprowadzili do ustawy szereg poprawek. Za przyjęciem ustawy z wprowadzonymi zmianami głosowało 52 senatorów, przeciwko 46, a jedna osoba się wstrzymała. Ustawa ponownie trafi pod obrady Sejmu, gdzie posłowie rozpatrzą wprowadzone przez Izbę Wyższą poprawki.

Morawiecki: U praźródeł sukcesu Polski leży naprawa instytucji fiskalnych państwa
Po głosowaniu nad projektem ustawy w Sejmie, podczas którego poparty on został m.in. przez posłów PSL, lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że opozycja nie jest jednolitą masą, a PSL podejmuje swoje decyzje. - Poparliśmy ustawę MSWiA o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, bo chcemy, żeby polska granica miała szansę być chroniona - podkreślił.

Ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej Sejm uchwalił 14 października. Określa ona zasady przygotowania i realizacji zabezpieczenia na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE (z Białorusią, Rosją, Ukrainą). Inwestycja będzie celem publicznym, a formalnym inwestorem będzie komendant główny Straży Granicznej, który będzie mógł powołać pełnomocnika ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej. Szacowany koszt budowy zapory to 1 mld 615 mln zł.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje.

Senat wprowadził poprawki do ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych