zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Pęk: Senat stał się izbą obstrukcji; zapewnienia opozycji z „okrągłego stołu” zostały złamane

14:12, 27.05.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Senat stał się izbą obstrukcji; wszystkie zapewniania opozycji z rozmów przy okrągłym stole zostały złamane – oświadczył w środę wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS). Zaapelował także do większości senackiej, aby przestała kompromitować izbę wyższą i zajęła się ustawą ws. wyborów jak najszybciej.


Podziel się:   Więcej

We wtorek trzy połączone senackie komisje kontynuowały prace nad ustawą ws. organizacji wyborów prezydenckich w 2020 r. – ich posiedzenie przerwano do poniedziałku. Tego samego dnia marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaapelowała do Grodzkiego, aby Senat przyjął tę ustawę jeszcze w tym tygodniu.

Zdaniem Pęka „w tej kadencji Senat stał się izbą obstrukcji”. Senat stał się odrębnym ośrodkiem walki z demokratycznym rządem, co – według niego – może spowodować ogromny kryzys w państwie i destabilizację państwa. – Wybory to najważniejszy obowiązek konstytucyjny dla wszystkich organów – mówił wicemarszałek Senatu na konferencji prasowej.

Zaapelował też do marszałka Grodzkiego, „aby większość senacka zaczęła działać w poczuciu odpowiedzialności za państwo i przestała kompromitować izbę wyższą”. Zaapelował także, aby „senatorowie wysłali jasny komunikat do Polaków, że chodzi im o Polskę, a nie o to, żeby »rozhuśtać polską łódkę” i wprowadzić chaos”.
Pęk zapowiedział, że senatorowie PiS będą wnioskować w Senacie na najbliższym posiedzeniu o to, aby punkt dotyczący ordynacji wyborczej był procedowany w poniedziałek i głosowany od razu. – Obawiam się, że jeśli będziemy procedować punkt, to nie znaczy, że go uchwalimy i w dobrym terminie zostanie przekazany do Sejmu – dodał.

Według Pęka „wszystkie zapewnienia z ostatnich dni, że większość senacka chce rozmawiać przy krągłym stole i procedować szybko ustawę, zostały złamane”. Jak zaznaczył, „stan epidemii powinien mobilizować Senat do szybszego działania”.

Najbliższe 11. posiedzenie Senatu zaplanowano na 1, 2 i 3 czerwca.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych