zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Pęk: Ustawa o handlowej niedzieli 6 grudnia jako punkt pierwszy w Senacie

11:26, 02.12.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Ustawa o handlu w niedzielę 6 grudnia będzie rozpatrywana w środę w Senacie jako punkt pierwszy – poinformował dziennikarzy wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS).


Podziel się:   Więcej

– Porozumieliśmy się na Konwencie co do tego, że ta ustawa będzie rozpatrywana jako punkt pierwszy o godz. 11. Z przykrością stwierdzam, że najprawdopodobniej będą zgłaszane jakieś poprawki – powiedział Marek Pęk.

Jeżeli zostaną zgłoszone, komisja ma się zebrać od razu, a po posiedzeniu komisji ma być od razu głosowanie nad ustawą w Senacie.

– Jest więc szansa na to, że ten punkt poza kolejnością jako pierwszy zostanie przez Senat rozpatrzony, ale na ten moment nie jest pewne, czy ta ustawa wyjdzie z Senatu prosto do prezydenta, czy wróci do Sejmu – powiedział Pęk.

Szef klubu senackiego KO Marcin Bosacki powiedział dziennikarzom, że poprawkę gwarantującą 150 proc. wynagrodzenia dla pracujących 6 grudnia zgłosiła Lewica.

– Oczywiście popieramy, żeby 6 grudnia był niedzielą handlową – powiedział Bosacki. – Chcieliśmy przyjąć tę ustawę bez poprawek, ale jeśli pojawi się poprawka, być może będą też poprawki z naszej strony – zaznaczył.

Pęk: Będę wnioskował, by Senat dziś głosował ws. niedzieli handlowej 6 grudnia
– To jest taka sama poprawka, jaką Lewica próbowała zgłosić w Sejmie. Obecnie, jeśli pracownik pracuje w niedzielę, nie ma żadnego dodatku. A Lewica chciałaby, żeby za pracę w niedzielę pracownik miał dodatek – tłumaczyła sens poprawki wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska– Stanecka (Lewica). – To chyba jest uczciwe i sprawiedliwe wobec tych pracowników, którzy mają iść w niedzielę do pracy – dodała.

Pęk był pytany o inicjatywę ustawodawczą Senatu, by wszystkie niedziele były handlowe, zgłaszaną przez senatora Adama Szejnfelda (KO). – Ta ustawa wczoraj była omawiana na komisji i pan senator Szejnfeld nie był w stanie podać jej skutków finansowych – powiedział Pęk. – Zgłaszanie tak brzemiennej finansowo ustawy bez policzenia jest nieodpowiedzialne – ocenił.

Z kolei Bosacki przypomniał, że „od półtora miesiąca leży w Sejmie przegłosowana ustawa senacka, aby w czasie pandemii wszystkie niedziele były handlowe”.

Handel w niedziele. Komisje senackie za zniesieniem zakazu w okresie stanu epidemii

Kalendarz transmisji

27-02-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych