zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Pęk: Wystąpienie Grodzkiego, tak jak uchwała Senatu, osłabia mandat negocjacyjny rządu

04:36, 28.11.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Wystąpienie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego było powtórzeniem uchwały Senatu w sprawie budżetu UE i podobnie jak ta uchwała było skandaliczne, ponieważ osłabiało mandat negocjacyjny rządu – tak wystąpienie Grodzkiego skomentował wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS).


Podziel się:   Więcej

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w piątkowym wystąpieniu telewizyjnym wezwał rządzących do „poszanowania interesu narodowego i wycofania się ze sprzecznej z polską racją stanu groźby weta”. Podkreślił, że godzi ono w interesy gospodarcze, polityczne i strategiczne Polski. Wezwał też rządzących do opamiętania się i apelował, aby „wrócili do przestrzegania praworządności”.

Zdaniem wicemarszałka Senatu Marka Pęka (PiS), „orędzie było tak naprawdę powtórzeniem treści środowej uchwały senackiej”. – Podobnie jak uchwała (wystąpienie Grodzkiego) było skandaliczne, bo sprzeczne ze stanowiskiem negocjacyjnym polskiego rządu. Przecież to premier z szefem MSZ prowadzi politykę zagraniczną, a Sejm kontroluje rząd – podkreślił Pęk.

Grodzki: Oczekujemy wycofania się ze sprzecznej z polską racją stanu groźby weta ws. budżetu UE
Senat przyjął w środę uchwałę wzywającą Radę Ministrów do przyjęcia wynegocjowanego projektu budżetu Unii Europejskiej na lata 2021–27. W uchwale „Senat Rzeczypospolitej Polskiej wzywa rząd do poszanowania interesu narodowego i wycofania się ze sprzecznej z polską racją stanu groźby wetowania budżetu Unii Europejskiej”.

Pęk przypomniał, że Sejm podjął uchwałę, która miała wzmocnić mandat negocjacyjny rządu, tymczasem Senat – jak zaznaczył – „podejmuje uchwałę w całkowitej kontrze, niezgodnie ze swoimi kompetencjami”.

– Uchwała (senacka) i orędzie marszałka były przekroczeniem uprawnień konstytucyjnych Senatu i osłabieniem mandatu negocjacyjnego rządu – powiedział Pęk.

Dworczyk: Uchwała Senatu nie osłabia rządu, ale stanowisko Polski

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
24-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych