zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa – w resorcie aktywów państwowych

17:49, 05.12.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, w poprzednim rządzie umocowany w resorcie energii, teraz będzie osadzony w Ministerstwie Aktywów Państwowych – zakłada opublikowany w czwartek projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.


Podziel się:   Więcej

„Projektowane rozporządzenie zawiera wyłącznie przepisy porządkujące te kwestie. Nie zawiera żadnych zmian w zakresie zadań Pełnomocnika oraz w sposobie jego funkcjonowania” – napisano w projekcie, opublikowanym w czwartek przez Rządowe Centrum Legislacji.

Konieczność nowelizacji rozporządzenia sprzed ponad 5 lat wynika ze zmian w strukturze rządu w obecnej kadencji i zastąpienia Ministerstwa Energii Ministerstwem Aktywów Państwowych. Funkcję Pełnomocnika sprawuje obecnie wiceminister w tym resorcie Adam Gawęda, odpowiedzialny za sprawy górnictwa.

Zgodnie z wciąż obowiązującym rozporządzeniem ws. Pełnomocnika, powinien on być sekretarzem stanu w Ministerstwie Energii i to ten resort zapewnia jego obsługę. Ponieważ jednak dział administracji rządowej "gospodarka złożami kopalin", z którym związana jest działalność Pełnomocnika, jest obecnie domeną Ministra Aktywów Państwowych, konieczne jest dostosowanie stosownych przepisów.


Większość spółek Skarbu Państwa trafi do resortu aktywów państwowych
Sprawozdania co pół roku

Projektowane rozporządzenie jest obecnie na etapie uzgodnień. Ma wejść w życie z dniem ogłoszenia. „Zmiany wprowadzane projektowanym rozporządzeniem mają wyłącznie charakter dostosowujący, redakcyjny i nie będą wywierać wpływu na podmioty spoza administracji rządowej” – czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji.

Pełnomocnik, w porozumieniu z ministrem aktywów państwowych, co pół roku musi przedstawiać Radzie Ministrów sprawozdanie ze swojej działalności. Pełnomocnik ma też obowiązek informować szefa resortu i premiera o wszystkich zagrożeniach w realizacji powierzonych mu zadań. Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową zapewnia pełnomocnikowi Ministerstwo Aktywów Państwowych. Resort pokrywa także wydatki pełnomocnika związane z pełnioną przez niego funkcją.


Rząd powoła pełnomocnika ds. instrumentów finansowania rozwoju gospodarczego państwa

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
23-09-2020
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych