zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Pensje nauczycieli mają wrosnąć o około 16 proc. Sejmowa komisja o wynagrodzeniach

15:39, 22.02.2019;   autor: akune;   źródło: IAR

Wynagrodzenia nauczycieli i harmonogram wprowadzanych podwyżek zdominował piątkowe posiedzenie sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Według resortu pensja nauczycieli od kwietnia 2018 r. do września 2019 r. ma wzrosnąć o około 16 proc.


Podziel się:   Więcej

Sprawozdanie z wprowadzanych przez resort edukacji podwyżek dla nauczycieli złożył wiceminister Maciej Kopeć.

Według resortu od kwietnia 2018 r. do września 2019 r. pensja nauczycieli ma wzrosnąć o około 16 proc. – Do tego dochodzą dodatki, między innymi dla nauczycieli stażystów – powiedział wiceminister Maciej Kopeć. – To świadczenie otrzyma nauczyciel stażysta rozpoczynający pracę – tysiąc złotych w pierwszym roku, a później tysiąc złotych w drugim roku stażu – dodał wiceminister Kopeć.

Związki zawodowe nie są zadowolone z propozycji ministerstwa i rozważają strajk w oświacie, do którego miałoby dojść wiosną. ZNP i Forum Związków Zawodowych chcą podwyżki o tysiąc złotych od stycznia tego roku, a Solidarność oświatowa o 650 zł od stycznia tego roku i o kolejne 15 proc. od stycznia 2020 r.

Krzysztof Baszczyński ze Związku Nauczycielstwa Polskiego zaapelował do posłów o pomoc w zorganizowaniu spotkania z premierem. – Temat jest poważny, bo w oświacie grozi strajk. Chcemy zrobić wszystko, by nie korzystać z tej najostrzejszej formy nacisku – dodał Krzysztof Baszczyński.


Minister edukacji: W marcu rozpocznie się wypłacanie podwyżek dla nauczycieli
Brak wspólnego wniosku

Nie będzie jednak wspólnego wniosku komisji o zorganizowanie takiego spotkania. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości mający większość w komisji uznali spotkanie byłoby bezzasadne i tłumaczyli, że dialog ze związkami prowadzi minister edukacji.

Posłanka Platformy Obywatelskiej i była minister edukacji Krystyna Szumilas mówiła, że podwyżki zaproponowane przez resort są zbyt niskie. – Powinniśmy porozmawiać o tym, jak doprowadzić pensję nauczyciela do poziomu porównywalnego ze średnim wynagrodzeniem osoby z podobnym wykształceniem pracującej w Polsce – mówiła Krystyna Szumilas. Dodała, że wtedy będzie można mówić o godnym wynagrodzeniu.

W odpowiedzi posłanka Prawa i Sprawiedliwości Teresa Wargocka pytała, co rząd Platformy Obywatelskiej zrobił dla poprawy sytuacji w oświacie. Na zakończenie posiedzenia wiceminister Maciej Kopeć podkreślił, że obecny rząd nadrabia zaniedbania poprzedniego rządu i wstrzymanie podwyżek od 2013 r.


Zalewska: nauczyciele w historii podwyżek nigdy nie otrzymali takich kwot

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych