zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Perspektywy rozwoju rolnictwa ekologicznego. Zbiera się Rada ds. Rolnictwa

07:40, 22.06.2021;   autor: akune;   źródło: KPRP, Twitter

– Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich we wtorek zajmie się perspektywami rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce; przygotuje rekomendacje dla rządu, co robić, by rolnictwo ekologiczne uczynić dochodowym – powiedział szef Rady Jan Krzysztof Ardanowski.


Podziel się:   Więcej

Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że w Europie z jednej strony wzrasta zapotrzebowanie konsumentów na ekologiczną żywność. – Przy czym definicje żywności ekologicznej są dość zawiłe; używane są zarówno określenia: eco, bio czy organic – dodał.

Z drugiej strony – wskazał – Zielony Łady Unii Europejskiej i unijne strategie „od pola do stołu” oraz strategia bioróżnorodności zakładają, że w ciągu najbliższych lat uprawy ekologiczne powinny stanowić w UE 25 proc. wszystkich uprawa rolnych.

– W związku z tym należy się spodziewać, że będzie presja na kraje członkowskie, by tę normę wypełniły, bądź do niej się zbliżały. Musimy być do tego przygotowani – powiedział b. minister rolnictwa. Jak zaznaczył, „w Polsce nie obserwujemy jakiegoś dynamicznego wzrostu zainteresowania rolnictwem ekologicznym ze strony rolników”.

– Zasadniczym jest pytanie, czy Polska jest przygotowana, czy się przygotowują do wdrażania wyzwań europejskiego Zielonego Ładu. Chcemy przeanalizować zarówno dane statystyczne przedstawione przez Ministerstwo Rolnictwa, ale też chcemy zapytać o opinię praktyków – rolników i przetwórców – którzy sami zajmują się produkcją ekologiczną – podkreślił Ardanowski.


Prezydent: Dopłaty bezpośrednie dla rolników powinny być na poziomie średniej UE


Prezydent Duda: Polska żywność jest naszą wizytówką
Ardanowski. Ardanowski zapowiedział, że Rada przygotuje rekomendacje dla ministra rolnictwa dotyczące działań, które powinny być wdrożone w najbliższych latach, by rolnictwo ekologiczne mogło się w Polsce rozwijać, nie tylko na potrzeby wewnętrzne, ale by stało się naszą siłą eksportową.

Jak zaznaczył, konkluzją wtorkowego spotkania będą rekomendacje dla rządu dotyczące tego, co zrobić, by z rolnictwa ekologicznego uczynić faktyczną szansę dla polskiego rolnictwa zarówno na rynku wewnętrznym, jak i na eksport.


Prezydent: Chcę, żeby rolnik czuł, że może liczyć na polskie państwo
– Mówimy o rolnictwie, które jest certyfikowane, o produktach, które mają specjalny znak europejski rolnictwa ekologicznego, bo często słyszymy taką dość bałamutną tezę, że w Polsce właściwie całe rolnictwo jest ekologiczne, ponieważ statystycznie zużywamy mniej środków chemicznych niż na przykład Holandia czy Niemcy; jest to duże uproszczenie – powiedział Ardanowski.


„Około 3 mld euro więcej dla polskiego rolnictwa w nowej perspektywie budżetu UE”
Wielu rolników w Polsce rzeczywiście nie stosuje środków chemicznych i nawożenia mineralnego lub robi to w niewielkim stopniu, ale przy uprawach konwencjonalnych czy w sadownictwie konwencjonalnym, stosuje się te same programy nawożenia i ochrony jak w innych krajach UE” – dodał.

– Dość powiedzieć, że w tej chwili w intensywnym sadownictwie konwencjonalnym są przewidziane 42 opryski – mówił. Jak zaznaczył, tym bardziej musimy starać się rozwijać rolnictwo ekologiczne.


„Polska żywność to 34 mld euro eksportu w 2020 r.”

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
15-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych