zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Petycja w sprawie wyborów u marszałka Senatu

16:49, 01.06.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Podczas poniedziałkowej manifestacji pod hasłem „Koperta za... operacja wybory” przed Sejmem przedstawiciele Klubów „Gazety Polskiej” wzywali do przeprowadzenia wyborów prezydenckich, a do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego w kopercie skierowali petycję w tej sprawie.


Podziel się:   Więcej

Petycję do Senatu zaniósł przewodniczący zgromadzenia, szef warszawskiego Klubu „Gazety Polskiej” Adam Borowski. Pismo złożono w kopercie, a jego treść Borowski odczytał na początku manifestacji.

„Zwracamy się do pana ze stanowczym żądaniem zaprzestania obstrukcji wyborów prezydenckich, jak najszybszego zakończenia prac w Senacie nad ustawą nowelizującą ordynację wyborczą i niedodawania zmian, które mają doprowadzić do sytuacji, w której po 6 sierpnia urząd Prezydenta Najjaśniejszej Rzeczypospolitej byłby nieobsadzony” – napisano w petycji.

Podczas manifestacji Borowski wzywał rządzących, aby nie zawahali się bronić porządku konstytucyjnego. – To nie jest już tylko pytanie „czyja będzie Polska”. To jest pytanie „czy będzie Polska”. Próby jej osłabiania, próby chaosu, destabilizacji zagrażają suwerennemu bytowi Polski – mówił.

– Jesteśmy tutaj, by rządzących wesprzeć, bo rządzący muszą mieć z ulicy wsparcie. Muszą wiedzieć, że dany im mandat w 2019 roku on nadal obowiązuje, że się nie rozpłynął, że mają za sobą zdeterminowanych obywateli – podkreślał Borowski.

Na posiedzeniu senackich komisji poprawki Bosackiego i Borowskiego
Manifestanci nosili maseczki ochronne, a o obowiązku tym przypomniano też podczas czytania regulaminu. Organizatorzy zaznaczali, że pamiętali też o ograniczeniu liczby uczestników do 150. Wiele osób miało ze sobą transparenty, biało-czerwone flagi. Wznoszono okrzyki „Chcemy wyborów”, „Tomasz Grodzki musi odejść” czy „Konstytucja”.

Jak powiedział w poniedziałek marszałek Senatu Tomasz Grodzki, spodziewa się, że głosowanie nad prawem wyborczym może się odbyć albo w poniedziałek wieczorem, albo we wtorek rano. Zaznaczył, że zależy to od tego, w jaki sposób potoczą się prace w komisjach oraz obrady plenarne.

„Spodziewam się, że głosowanie nad prawem wyborczym albo dzisiaj wieczorem, albo jutro rano”

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych