zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Piekarska (KO): 100 posłów KO na pewno zagłosuje za nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt

09:46, 16.09.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

100 posłów Koalicji Obywatelskiej na pewno zagłosuje za nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt autorstwa PiS – zapowiedziała posłanka KO Katarzyna Piekarska. – Nad pozostałymi posłami będę jeszcze pracować – zadeklarowała. W Sejmie ma się odbyć w środę pierwsze czytanie dwóch projektów nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt – autorstwa PiS i złożonego przez KO.


Podziel się:   Więcej

Projekt PiS zakłada m.in. zakaz hodowli na futra i wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych, ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych, zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych, częstsze kontrole schronisk i koniec z trzymaniem psów na krótkich łańcuchach. Projekt KO zakłada z kolei, oprócz zakazu wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych, także rozwiązania na rzecz godnej egzystencji zwierząt wycofanych ze służby (np. psów policyjnych lub ratowniczych).

Posłanka KO Katarzyna Piekarska zapewniła, że zdecydowana większość klubu KO poprze proponowane przez PiS zmiany. „100 osób na pewno zagłosuje za tym projektem, nad pozostałymi będę jeszcze pracować” – zapowiedziała. – Część kolegów pewnie będzie miała jakieś wątpliwości co do kwestii zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Przeciwstawiają się m.in. uderzeniu w branżę czy gospodarkę państwa – zaznaczyła.

Według posłanki, zakaz hodowli zwierząt futerkowych jest w pełni uzasadniony. – Wszelkie dane dotyczące tej branży są miażdżące. Wpływy do budżetu, przy ogromnych zyskach, są bardzo małe – około 11 milionów złotych za rok 2019 – zwróciła uwagę Piekarska. Zapowiedziała, że w oparciu m.in. o te dane będzie przekonywać posłów swojego klubu do poparcia zmian w prawie. Poinformowała też, że część posłów KO zastanawia się nad możliwością wydłużenia vacatio legis.

Klub KO zgłosi poprawki do projektu ws. ochrony zwierząt
Piekarska zapewniła, że wspólnie z ministrem rolnictwa i pełnomocnikiem ministra ds. ochrony zwierząt pracują nad rozszerzeniem rozporządzenia dotyczącego warunków przetrzymywania zwierząt w schroniskach. – Prace są końcowe – zaznaczyła. – W jakim to pójdzie kierunku – zobaczymy, ale jest wola, aby to rozporządzenie poprawić. Chodzi między innymi o wymiary boksów, w których zwierzęta są przetrzymywane czy o zwiększenie ilości szczepień – wyjaśniła.

Posłanka zapowiedziała też, że posłowie KO złożą poprawki do ustawy dot. ochrony zwierząt autorstwa polityków PiS. – Poprawki przygotowuje Małgorzata Tracz, posłanka KO i lider Partii Zieloni – przekazała. Złożenie poprawek zapowiedział we wtorek przewodniczący PO Borys Budka.

W poniedziałek o zmianach w ustawie o ochronie zwierząt Piekarska rozmawiała z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Rozmowa dotyczyła również projektu ustawy w sprawie ochrony zwierząt, którą Piekarska, wraz z grupą posłów KO, złożyła w grudniu zeszłego roku oraz – złożonego na początku tygodnia – projektu dotyczącego czipowania zwierząt.

Złożony w zeszłym roku projekt autorstwa m.in. Piekarskiej przewiduje wprowadzenie zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach lub do podobnych pokazów, związanych z wykorzystywaniem zwierząt w celach rozrywkowych. Drugim jego celem jest zapewnienie godnej egzystencji zwierzętom wycofanym ze służby (np. psom policyjnym lub ratowniczym). Propozycja przewiduje wprowadzenie świadczenia dla opiekuna zwierzęcia, które będzie służyć pokryciu wydatków niezbędnych dla zwierzęcia po zakończeniu służby. Świadczenie miałoby być płatne z budżetu państwa za pośrednictwem organów, które dokonały wycofania zwierzęcia ze służby.

Projekt KO złożony w Sejmie w poniedziałek zakłada zaś obowiązkowe czipowanie zwierząt domowych (np. psów czy kotów) oraz stworzenie specjalnego rejestru. Proponowane zmiany miałyby pomóc w walce z bezdomnością zwierząt.

PiS modyfikuje projekt o ochronie zwierząt. W lutym możliwe prace w Sejmie

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych