zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Pierwsza dama do żołnierek: niech profesjonalizm pozwoli zapomnieć o różnicy płci w sferze zawodowej

20:57, 25.05.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Niech szacunek i respekt będą związane wyłącznie ze stopniem wojskowym i dokonaniami, a najwyższy profesjonalizm pozwoli zapomnieć o różnicy płci w sferze zawodowej – mówiła w poniedziałek w Gliwicach Agata Kornhauser-Duda, zwracając się do żołnierek służących w Wojskach Specjalnych.


Podziel się:   Więcej

Z okazji przypadającego 24 maja Święta Wojsk Specjalnych para prezydencka odwiedziła Jednostkę Wojskową Agat, gdzie pierwsza dama spotkała się z kobietami pełniącymi służbę w Wojskach Specjalnych. – Stają panie ramię w ramię ze swoimi kolegami, wypełniając te same zadania (...). Chcę paniom pogratulować odwagi i determinacji” – powiedziała Agata Kornhauser-Duda, zwracając się do żołnierek.

Jak dodała, kobiety służące w Wojskach Specjalnych, należących do elitarnych jednostek, wykonują na co dzień trudne zadania czym udowadniają, że kobiety są w stanie podjąć się każdego wysiłku. Wyraziła też przekonanie, że kobiety żołnierze nie oczekują szczególnego traktowania ze względu na płeć, a zważywszy m.in. na podzielność uwagi i umiejętność wykonywania kilku czynności jednocześnie, z niektórych zadań wywiązują się lepiej od kolegów.

– Chcę dziś paniom życzyć, wyrażając moje uznanie i podziw: niech tak właśnie będzie. Niech liczą się efekty i jakość wykonywanych przez panie zadań. Niech szacunek i respekt będą związane wyłącznie ze stopniem wojskowym i dokonaniami, a najwyższy profesjonalizm pozwoli paniom zapomnieć o różnicy płci w sferze zawodowej – zaznaczyła Agata Kornhauser-Duda.
Podkreśliła również, że „kobiety walczące z bronią w ręku, dowodzące żołnierzami to nic nowego”. Przypomniała, że 189 lat temu Emilia Plater stanęła na czele powstańczych oddziałów w powstaniu listopadowym, a w 1918 r. Aleksandra Zagórska stworzyła we Lwowie Ochotniczą Legię Kobiet, pierwszą regularną formację kobiecą w Wojsku Polskim.

Pierwsza dama zauważyła, że w polskiej armii służy prawie 500 kobiet, które pełnią funkcje dowódcze. Jednak, jak stwierdziła, „od kobiet wciąż często wymaga się i oczekuje więcej i nie jest im łatwo przebić się w środowisku zdominowanym przez mężczyzn”. – Najlepszym dowodem na to jest fakt, że – jak dotąd – mieliśmy w naszej historii tylko dwie kobiety w stopniu generała. Mam nadzieję, że wśród pań jest niejedna przyszła Pani Generał – zaznaczyła żona prezydenta.

– Wyobrażam sobie, jak trudno jest pogodzić życie prywatne ze służbą w Wojskach Specjalnych. Żadna z nas nie przestaje przecież być żoną, matką czy córką, jakiekolwiek nie byłyby nasze zawodowe obowiązki – mówiła Agata Kornhauser-Duda. – Dlatego życzę paniom, żeby to trudne zadanie, być może najtrudniejsze ze wszystkich, również udawało się paniom każdego dnia z powodzeniem wykonywać i żeby zawsze mogły panie liczyć w tym względzie na wsparcie i zrozumienie ze strony swoich najbliższych – podkreśliła.

W spotkaniu w gliwickiej jednostce wojskowej uczestniczyły panie służące w JW Agat, Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych, JW Grom, JW Komandosów, JW Nil oraz Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych w Krakowie. W Wojsku Polskim służy obecnie ok. 6 tys. 700 kobiet, co stanowi niemal siedem procent wszystkich żołnierzy zawodowej służby wojskowej, a liczba pań w armii systematycznie wzrasta.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych