zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Pierwsza dama: Koła Gospodyń Wiejskich stanowią podporę lokalnych społeczności

15:00, 25.02.2021;   autor: akune;   źródło: KPRP, Twitter

– Koła Gospodyń Wiejskich stanowią podporę lokalnych społeczności – powiedział pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, dziękując rozmówcom za inicjatywę zorganizowania dzisiejszego zdalnego spotkania. Uczestniczyły w nim członkinie Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu koneckiego oraz przedstawiciele starostwa w Końskich.


Podziel się:   Więcej

Rada zrzeszająca przedstawicielki różnych KGW powstała w ubiegłym roku z inicjatywy starosty powiatu koneckiego, Grzegorza Pieca oraz prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Sworzycach Justyny Rupniewskiej. Organizacja pełni rolę konsultacyjną, doradczą i inicjatywną, dba o rozwój gminnych organizacji, wspiera ich formalną działalność oraz współpracę na rzecz mieszkańców powiatu.

Od początku pełnienia roli pierwszej damy Agata Kornhauser-Duda sprzyjała Kołom Gospodyń Wiejskich, dostrzegając ich ogromny potencjał w kultywowaniu tradycji, ale także w działalności na rzecz lokalnych społeczności.

– Panie tworzące koła są liderkami swoich środowisk, znając najlepiej ich potrzeby i obszary wymagające rozwoju. Są panie bardzo dużym wsparciem dla samorządów, dlatego idea połączenia i współpracy samorządu z kołami wydaje mi się bardzo cenna – stwierdziła podczas środowej rozmowy małżonka prezydenta.

Dyskusja z przedstawicielami rady oraz starostwa dotyczyła oddolnych inicjatyw na rzecz rozwoju regionalnego, obszaru dotychczasowych działań oraz przyszłych planów. Mówiono o kołach w kontekście grup podtrzymujących tradycję i kulturę regionalną, ale podkreślano też społeczną rolę organizacji zrzeszających mieszkańców. Wskazywano na wsparcie rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, inicjowanie inwestycji i reprezentację interesów lokalnych środowisk.


Koła gospodyń wiejskich z dofinansowaniem 40 mln zł. Prezydent podpisał ustawę
Gospodynie podnoszą swoje kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach i kursach poświęconych projektom unijnym, angażują się w promocję regionu, dbają o zachowanie lokalnych tradycji, kultury i historii. Podejmują też współpracę z kołami polonijnymi.

– Należy odczarować mit Kół Gospodyń Wiejskich. Obecnie te kobiece organizacje nie tylko kultywują tradycje, ale podejmują bardzo różnorodne wyzwania współczesności – akcentowała pierwsza dama.


40 mln zł na finansowanie kół gospodyń wiejskich w 2020 r.
Panie opowiedziały o wielu projektach, które udało się zrealizować w ciągu zaledwie roku funkcjonowania rady, przedstawiły także założenia nowej inicjatywy. Są nimi kultywowanie tradycji, wymiana doświadczeń i promocja powiatu we współpracy z partnerami: Czeskim Związkiem Kobiet z Pragi oraz Gromadą Bajkowiecką z Ukrainy.

Małżonka prezydenta podziękowała rozmówczyniom za ich wkład w zachowanie dziedzictwa, tworzenie platformy wymiany międzypokoleniowych doświadczeń oraz promocję Polski poza granicami kraju.


Sejm przyjął poprawkę Senatu do ustawy o kołach gospodyń wiejskich

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych