zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Pierwsza dama o pomocy dla polonijnej szkoły w stanie Nowy Jork

07:30, 09.06.2020;   autor: akune;   źródło: KPRP

W kompleksie, w którym mieści się Polska Szkoła Dokształcająca im. Zbigniewa Herberta w stanie Nowy Jork w ubiegłym tygodniu wybuchł pożar. Od tamtego momentu Kancelaria Prezydenta RP jest w stałym kontakcie z polskim konsulem oraz MEN. Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda odbyła w poniedziałek wideokonferencję z przedstawicielami kierownictwa Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce i dyrekcją poszkodowanej placówki.


Podziel się:   Więcej

Małżonka prezydenta oraz sekretarz stanu w KPRP, minister Adam Kwiatkowski, odbyli zdalne spotkanie, podczas którego omówiono zakres strat spowodowanych przez pożar oraz potrzeby placówki.

– Serdecznie dziękuję za reakcję w dniu, w którym wybuchł pożar, za troskę, pamięć i za to, że wspólnie możemy szukać rozwiązania tej trudnej sytuacji – powiedziała Dorota Andraka, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce.

W ubiegłym tygodniu w jednym z budynków należących do parafii Matki Bożej Wniebowziętej w miejscowości Copiague na Long Island w stanie Nowy Jork wybuchł pożar. Jego przyczyny nie są jeszcze znane, jednak w skutek wydarzenia zniszczeniu uległo audytorium oddane do użytku rok temu.

Z pomieszczenia korzystali uczniowie, znajdowały się w nim pomoce dydaktyczne, tu także odbywała się część nabożeństw dla polonijnych wiernych. Oddzielone od audytorium sale lekcyjne, których nie dosięgnął ogień ucierpiały na skutek akcji pożarniczej, zatem wszystkie pomieszczenia dydaktyczne wymagają remontu.

Placówka potrzebuje także podręczników, materiałów edukacyjnych, map czy znaków państwowych.
Fundacja na Rzecz Wspierania i Rozwoju Szkół Polonijnych, powołana przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, zorganizowała zbiórkę funduszy, wsparcia udzielają też rodzice uczniów uczęszczających do szkoły w Copiague oraz inne polonijne placówki w USA.

Po dokładnym oszacowaniu strat fundacja będzie mogła wystąpić o rządowe środki na przywrócenie działalności szkoły. Pomoc w uzupełnieniu zasobów podręczników i pomocy dydaktycznych, jak również polskich flag i godeł zadeklarowała, w imieniu Kancelarii Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda.
„Dziękuję za współpracę ”

Ponadto pierwsza dama poprosiła o przekazanie słów troski całej kadrze pedagogicznej. – Bardzo serdecznie dziękuję za współpracę przez pięć ostatnich lat, podczas których miałam okazję rzetelnie zapoznać się z oświatą polonijną. W Stanach Zjednoczonych wielokrotnie uczestniczyłam w spotkaniach z nauczycielami i uczniami – powiedziała małżonka prezydenta.

Jednocześnie wyraziła uznanie dla zaangażowania pedagogów w USA, którzy w czynie społecznym dbają o budowanie poczucia tożsamości narodowej polonijnych uczniów.

Pierwsza dama podkreśliła, że to właśnie w USA starsza młodzież niezwykle często decyduje się na kontynuację polonijnej edukacji, w tym na zdawanie dodatkowej matury w języku polskim. – Miałam okazję spotkać się z nauczycielami i uczniami tej oraz wielu innych placówek. Jestem pod wrażeniem zaangażowania pedagogów, ale też motywacji młodzieży do nauki. Wiem, że to zasługa Państwa pracy i troski o poczucie tożsamości narodowej młodego pokolenia, często już urodzonego przecież poza Polską – stwierdziła pierwsza dama.
Polska szkoła

Polska Szkoła im. Zbigniewa Herberta w Copiague powstała w 1988 roku przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Obecnie na zajęcia od grup przedszkolnych do III klasy liceum uczęszcza blisko sześciuset polonijnych uczniów, a placówka od lat jest zrzeszona w Centrali Polskich Szkół Dokształcających.

Uczestniczy w wydarzeniach takich jak festiwale, konkursy, zjazdy i kolonie, jej uczniowie co roku podchodzą do egzaminu LOTE oraz korzystają z programu legitymacji szkolnych dla polonijnych uczniów.

Placówka angażuje się również w Polonijny Dzień Dwujęzyczności, czyli ogólnoświatowe święto polonijne, którego celem jest celebracja języka polskiego i dwujęzyczności polonijnych rodzin za granicą, a także promocja wizerunku i dobrego imienia Polski, jej dziedzictwa oraz współczesnych interesów Polski na arenie międzynarodowej.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
08-05-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych