zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Pierwsza dama: Osoby z niepełnosprawnościami powinny być postrzegane przez pryzmat swoich możliwości

15:06, 14.11.2019;   autor: akune;   źródło: KPRP

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się w środę Gala Finałowa Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” organizowanego przez PFRON. W wydarzeniu połączonym z wernisażem prac wzięła udział Agata Kornhauser-Duda.


Podziel się:   Więcej

Pierwsza dama przyznała, że z dumą i pełnym przekonaniem objęła konkurs patronatem honorowym, gdyż ceni „wszystkie te inicjatywy i przedsięwzięcia, które promują aktywizację osób z niepełnosprawnościami oraz ukazują niezwykły potencjał, jaki w tych osobach drzemie”.

Zwycięzcom we wszystkich kategoriach XVII edycji wydarzenia pt. „Podróże moich marzeń” Agata Kornhauser-Duda wręczyła statuetki. – Bardzo cieszę się, że mogę osobiście spotkać się z utalentowanymi artystami, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważna w życiu jest wyobraźnia i jak ważne są marzenia – powiedziała.

– Bardzo proszę byście państwo wierzyli w siebie, ponieważ mają Państwo w sobie niezwykłą siłę, której tylko trzeba zaufać – dodała małżonka prezydenta, zwracając się do laureatów.

Konkurs plastyczny organizowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nieprzerwanie od 2003 r., by wspierać rozwój osobisty osób z niepełnosprawnościami oraz przyczyniać się do przezwyciężania ich izolacji społecznej. Małżonka prezydenta podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w organizację przedsięwzięcia, a także opiekunom i kierownikom ośrodków, których podopieczni zaprezentowali swoje prace.


Pierwsza dama odwiedziła restaurację prowadzoną przez osoby niewidome


„Wasza wizyta jest dla mnie największym prezentem”. Pierwsza dama spotkała się z podopieczni TPD
Walory artystyczne sztuki osób niepełnosprawnych

– Dziękuję przede wszystkim za tak wspaniałe promowanie twórczych talentów artystów niepełnosprawnych z całej Polski – podkreśliła pierwsza dama. W swoim wystąpieniu zaakcentowała także, że jedną z cennych idei konkursu jest zwrócenie uwagi szerszej opinii publicznej na walory artystyczne sztuki osób niepełnosprawnych.

– Dziękuję za dokładanie wszelkich starań, by uświadamiać społeczeństwu, że osoby z niepełnosprawnościami powinny być postrzegane nie przez pryzmat swoich ograniczeń, ale przez pryzmat swoich możliwości – stwierdziła.

Małżonka prezydenta „płynące z serca podziękowania” skierowała do pracowników ośrodków dla osób niepełnosprawnych za to, że inicjują „odpowiednie warunki i stwarzają możliwości”, by ich podopieczni mogli swobodnie realizować swoje pasje. – Dziękuję, że umożliwiają im Państwo dostęp do tego typu przedsięwzięć jak dzisiejszy konkurs, dzięki któremu mogą oni zaistnieć także w szerszej świadomości społecznej – dodała Agata Kornhauser-Duda.

Podziękowała także za przełamywanie „stereotypowego myślenia o niepełnosprawności, o życiu oraz o aktywności osób niepełnosprawnych”. – Dziękuję, że wspierają państwo samorealizację osób niepełnosprawnych i - nie mam co do tego wątpliwości - dzięki takim przedsięwzięciom, jak konkurs podopieczni ośrodków dla osób z niepełnosprawnościami mogą też uwierzyć we własne siły, mogą podnosić swoją samoocenę, ale przede wszystkim mogą wzbudzić w sobie motywację do przełamywania barier i do działania – zakończyła małżonka prezydenta.


„To walka o najwyższą stawkę – o Wasze życie”. Pierwsza dama w ośrodku terapii uzależnień
Laureaci konkursu

Adresatami konkursu są uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, podopieczni środowiskowych domów samopomocy oraz niepełnosprawni mieszkańcy domów pomocy społecznej. Prace zostały ocenione w pięciu kategoriach obejmujących szeroką gamę technik plastycznych i artystycznych: malarstwo i witraż, rysunek i grafika, tkanina i aplikacja, rzeźba kameralna i płaskorzeźba oraz fotografia.

W każdej z kategorii przewidziano po trzy nagrody dla placówek zgłaszających oraz nagrody dla ich autorów. Galę umiliły występy uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia przy Zespole Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie oraz wokalno-instrumentalnego zespołu AGNUS DEI.

Wszyscy laureaci tegorocznej edycji konkursu, osoby wyróżnione i ich opiekunowie na zaproszenie pierwszej damy zwiedzili Pałac Prezydencki.


Pierwsza dama spotkała się z chorymi na mukowiscydozę

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych