zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Pierwsza dama rozmawiała z dyrektorami, nauczycielami i uczniami polskich szkół na Białorusi

19:41, 25.06.2020;   autor: akune;   źródło: KPRP, Twitter

Z okazji zakończenia roku szkolnego w szkołach polskiej mniejszości narodowej na Białorusi pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda odbyła w czwartek rozmowę on-line z dyrektorami, nauczycielami i uczniami społecznych placówek.


Podziel się:   Więcej

Spotkanie prowadziła Andżelika Borys, Prezes Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi.

– Bardzo się cieszę, że przez ostatnie pięć lat wielokrotnie miałam okazję gościć Polaków z Białorusi w Pałacu Prezydenckim i Belwederze. Jest to dla mnie ogromnie ważne doświadczenie. Mogłam przekonać się, jak prężnie Państwo działają i jak wspaniale, mimo obiektywnych trudności, rozwija się oświata polskiej mniejszości na Białorusi – mówiła małżonka prezydenta.

Nieoficjalnie szacuje się, że na Białorusi może mieszkać ok. 1,1 mln. osób polskiego pochodzenia.

W czwartek małżonka prezydenta rozmawiała z dyrektorami społecznych szkół polskiej mniejszości na Białorusi w Grodnie, Lidzie, Wołkowysku, Mińsku, Borysewie, Mozyrzu, Dzierżyńsku, Baranowiczach, Mohylewie i w Brześciu.


Pierwsza dama o pomocy dla polonijnej szkoły w stanie Nowy Jork
– Ogromnie dziękuje Państwu za to, że wychowują Państwo młodych ludzi w duchu patriotyzmu, prawdziwej miłości do Ojczyzny ich przodków – podkreśliła małżonka prezydenta. Dzisiaj miało miejsce zakończenie roku szkolnego, które ze względu na trwającą pandemię odbyło się on-line.

– Zakończenie roku szkolnego dla każdego ucznia jest zawsze miłym i radosnym momentem, bo zaczynają się wakacje. Wszystkim dzieciom i nauczycielom życzę udanego wypoczynku – mówiła pierwsza dama, dziękując za możliwość uczestniczenia w spotkaniu.


Podczas czwartkowej wideokonferencji pedagodzy przedstawili działalność swoich placówek, a uczniowie wystąpili z krótkimi programami wokalnymi, tanecznymi i recytatorskimi.


„Dzięki wielu projektem najmłodsze pokolenie może poszerzać swoje horyzonty”
– Jako nauczycielka wiem, ile zaangażowania i trudu wkłada się w wychowanie młodych ludzi i przekazywanie im wiedzy. Jednak to, co zawsze robi na mnie ogromne wrażenie to fakt, że w Państwa szkołach jest zawsze miejsce na to, by młodzież rozwijała swoje zainteresowania i talenty – stwierdziła małżonka prezydenta.

Podopieczni placówek prowadzących nauczanie w języku polskim są laureatami konkursów recytatorskich i ortograficznych, a także olimpiad z języka polskiego i historii naszego kraju organizowanych w Polsce i na Białorusi.

Wielu młodych ludzi planuje studiować na polskich uczelniach i związać swoją przyszłość z Polską. Przy wielu szkołach działają dziecięce zespoły artystyczne, drużyny harcerskie czy sportowe.


Kancelaria prezydenta podsumowała pięć lat działalności pierwszej damy

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
08-05-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych