zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Pierwsza dama rozmawiała z prezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka

11:25, 15.01.2021;   autor: akune;   źródło: KPRP, Twitter

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda rozmawiała w czwartek z prof. Marią Borszewską-Kornacką, prezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka, nt. działań organizacji, dodaniu rodziców wcześniaków do tzw. grupy „0” do szczepień przeciw COVID-19 i edukacji dotyczącej szczepień w Polsce.


Podziel się:   Więcej

Pani profesor przez wiele lat była prezesem Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego i kierownikiem Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Szpitalu im. ks. Anny Mazowieckiej WUM w Warszawie.

Pierwsza dama wielokrotnie odwiedzała stołeczny szpital oraz angażowała się w działania na rzecz wcześniaków i ich rodzin.

W Pałacu Prezydenckim, z inicjatywy pierwszej damy, odbyło się także spotkanie rodziców przedwcześnie urodzonych dzieci, ekspertów i pracowników banków mleka kobiecego.

Czwartkowe spotkanie toczyło się wokół działań Fundacji Koalicja dla wcześniaka. Organizacja zajmuje się m.in. upowszechnianiem wiedzy na temat przedwczesnych porodów, wcześniactwa, zdrowia noworodków, wcześniaków i kobiet w ciąży, wsparciem psychologicznym i promocją w zakresie zdrowia psychicznego rodziców, jak również ochroną i promocją zdrowia noworodków i wcześniaków.


Pierwsza dama rozmawiała z organizatorami pomocy dla weteranów w czasie epidemii
Fundacja, na prośbę rodziców, wystosowała apel do Premiera RP, Ministra Zdrowia oraz Rzecznika Praw Pacjenta, w którym uzasadniała potrzebę dodania rodziców wcześniaków hospitalizowanych na Oddziałach Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka do tzw. grupy „0” do szczepień przeciwko COVID-19.

Wskazana grupa została włączona do szczepień, by rodzice mogli znowu być obecni na oddziałach przy swoich dzieciach, nie stanowiąc zagrożenia dla innych rodziców i personelu medycznego.

Obecność rodzica przy wcześniaku, czyli dziecku urodzonym między 22 a 37 tygodniem ciąży, jest niezbędna dla lepszego rozwoju niemowlęcia. Jak podkreślała profesor budowania więzi i rozwój laktacji są możliwe, jeśli mama ma kontakt ze swoim dzieckiem, zaś maluszkowi niezbędne jest słyszenie bicia serca i głosu mamy oraz rozpoznawanie jej zapachu.

Wielką rolę w procesie terapeutycznym wcześniaków odgrywa również tzw. „kangurowanie”, czyli metoda wczesnej opieki nad noworodkiem, zapewniająca bezpośredni kontakt ciała noworodka z ciałem matki lub ojca, tzw.: kontakt „skóra do skóry”.W Polsce wykonano 400 tys. szczepień; w czwartek ponad 40 tys.
Zdalne spotkanie dotyczyło także akcji „Oko na malucha", czyli oddolnego projektu Szpitala Klinicznego ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie, pozwalającego dzięki specjalnej aplikacji - na oglądanie przez kamerkę swoich pociech w sytuacji, gdy rodzice nie mogą być blisko nich.
Pierwsza dama i prof. Borszewska-Kornacka mówiły również o edukacji społecznej nt. szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce oraz o harmonogramie szczepień.


Ruszyły zapisy seniorów po 80. roku życia na szczepienia przeciw COVID-19

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
01-03-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych