zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Pierwsza dama spotkała się z prezesem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

07:26, 26.02.2021;   autor: akune;   źródło: KPRP

Nauczanie języka polskiego oraz upowszechnianie w środowiskach polonijnych wiedzy o Polsce, jej kulturze i współczesnych zjawiskach zachodzących w kraju były głównymi tematami rozmowy pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy z prezesem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariuszem Bonisławskim.


Podziel się:   Więcej

W Pałacu Prezydenckim pierwsza dama gościła prezesa organizacji pozarządowej działającej w naszym kraju od ponad dwudziestu lat.

Obecnie stowarzyszenie zrzesza ponad 4 tys. członków skupionych w 23 oddziałach na terenie całego kraju. Prowadzi Domy Polonii w Krakowie, Rzeszowie, Poznaniu, Lublinie, Ostródzie i Warszawie oraz Dom Polonii – Zamek w Pułtusku, gdzie w czerwcu ubiegłego roku Małżonka Prezydenta spotkała się z mieszkającymi tam Repatriantami.

Czwartkowa rozmowa dotyczyła m.in. działalności stowarzyszenia, które wspiera i prowadzi nauczanie języka polskiego oraz pomaga podtrzymywać jego znajomość wśród Polonii i Polaków mieszkających za granicą. Pierwsza dama miała okazję zapoznać się z podręcznikami do nauki języka polskiego dedykowanymi uczniom szkół polonijnych działających m.in. w Ameryce Południowej, Australii, Irlandii i na Ukrainie.

– Z pełnym uznaniem dla Państwa pracy podchodzę do inicjatywy wydawania dedykowanych podręczników – mówiła pierwsza dama, zwracając uwagę na odmienność językową i kulturową w różnych krajach, wymagającą dostosowania metod dydaktycznych i podejścia stosowanego w nauczaniu języka polskiego.

Agata Kornhauser-Duda, jako wieloletnia nauczycielka języka niemieckiego, w swojej działalności dużą wagę przywiązuje do edukacji, w tym nauczania polonijnego.


Pierwsza dama rozmawiała z dyrektorami, nauczycielami i uczniami polskich szkół na Białorusi
– Podczas wszystkich wizyt w szkołach polskich i polonijnych za granicą przekonałam się o specyfice tego typu szkolnictwa – akcentowała małżonka prezydenta.

Podkreśliła jego rolę nie tylko w nauczaniu języka, ale także w podtrzymywaniu i budowaniu wśród dzieci urodzonych lub wychowywanych poza granicami Polski poczucia przynależności narodowej.


Pierwsza dama o pomocy dla polonijnej szkoły w stanie Nowy Jork
W trakcie spotkania mówiono też o pracy Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, działaniach stowarzyszenia na rzecz polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami kraju i prowadzeniu wszechstronnej współpracy Polonii oraz Polaków z zagranicy z ojczyzną: zjazdach przedstawicieli polonijnych środowisk zawodowych oraz młodzieży, kongresach i konferencjach naukowych, wypoczynku letnim dla dzieci ze Wschodu i ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami kraju.

Pierwszej damie towarzyszył sekretarz stanu w KPRP, minister Adam Kwiatkowski.


Kancelaria prezydenta podsumowała pięć lat działalności pierwszej damy

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
08-05-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych