zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Pierwsza dama z wizytą u zmartwychwstanek w Rzymie

22:12, 24.09.2020;   autor: akune;   źródło: KPRP, Twitter

Serdeczne przyjęcie spotkało pierwszą damę w rzymskim przedszkolu prowadzonym przez zmartwychwstanki. Agata Kornhauser-Duda spotkała się z zakonnicami, rozmawiając m.in. o ich działalności pedagogicznej, sytuacji włoskich szkół w czasie pandemii i powolnym przyzwyczajaniu się do nowej edukacyjnej rzeczywistości.


Podziel się:   Więcej

Zgromadzenie zostało założone w XIX wieku przez dwie Polki: bł. Celinę Borzęcką i jej córkę, Sługę Bożą Jadwigę Borzęcką.

W Polsce mieści się najliczniejsza prowincja zmartwychwstanek, z którymi pierwsza dama spotykała się już kilkukrotnie. W Rzymie pracują od ponad stu lat, wspierając ubogich i opiekując się dziećmi.

W prowadzonym przez nie przedszkolu Agata Kornhauser-Duda spotkała się z podopiecznymi placówki, które – mimo bariery językowej – przygotowały serdeczne przywitanie.

W trakcie wizyty podziękowała siostrom za ich posługę i wszelkie dobro, które czynią. Przypomniała o doświadczeniu pandemii – gdy brakowało personelu medycznego, m.in. w domach pomocy społecznej, w wielu przypadkach to właśnie zakonnice ruszyły do pomocy.


Prezydent: Oddaliśmy hołd polskim żołnierzom poległym w bitwie o Monte Cassino


Para prezydencka uczci pamięć polskich żołnierzy poległych na Monte Cassino
W Polsce zmartwychwstanki sprawują też pieczę nad powstającym Domem Mocarzy – miejscem opieki dla absolwentów ośrodka – dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. W placówkach szkolno-wychowawczych prowadzonych przez zgromadzenie kształci się 80 podopiecznych.

Zgodnie z prawem wychowankowie mogą przebywać w Mocarzewie do 25. roku życia. Dom zostanie utworzony z myślą o starszych podopiecznych, którzy po zakończeniu nauki będą mieli zapewnioną opiekę, rehabilitację i dostosowaną do ich potrzeb rekreację.


Para prezydencka przyleciała do Włoch

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
30-10-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych