zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Pierwsze damy Polski i Ukrainy rozmawiały o koordynacji działań pomocowych

18:34, 13.05.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Koordynacja działań pomocowych dla uchodźców z Ukrainy oraz ludności cywilnej przebywającej w ogarniętym wojną kraju to główne tematy piątkowej wideorozmowy pierwszych dam Polski Agaty Kornhauser-Dudy oraz Ukrainy Ołeny Zełenskiej – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.


Podziel się:   Więcej

Jak poinformowała KPRP, Ołena Zełenska w imieniu narodu ukraińskiego złożyła na ręce Agaty Kornhauser-Dudy wyrazy wdzięczności za polską solidarność okazywaną od pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Małżonka prezydenta RP podkreśliła z kolei, że „jest dumna z Polaków, którzy otworzyli serca i drzwi swoich domów przed Braćmi Ukraińcami”.

Zapewniła, że nasi sąsiedzi mogą liczyć na wsparcie tak długo, jak to będzie konieczne.

Pierwsze damy rozmawiały o koordynacji działań pomocowych polegających m.in. na udzieleniu zakwaterowania uchodźcom, którzy schronienie znaleźli w prywatnych domach, hotelach, pensjonatach, domach studenckich i parafialnych, halach, świetlicach i wielu innych miejscach na terenie całej Polski.


Wizyta uchodźczyń z Ukrainy w Pałacu Prezydenckim
Ołena Zełenska podkreśliła, że w rozmach telefonicznych z rodakami słyszy wyrazy ich wdzięczności za wsparcie, jakiego doświadczają w Polsce.

– Moje rodaczki mówią, że otrzymują znacznie więcej, niż mogłyby oczekiwać. Gorąco za to dziękuję – mówiła Zełenska cytowana w komunikacie KPRP.Pierwsza dama odwiedziła warsztaty dla ukraińskich dzieci
Pierwsze damy omówiły także potrzeby przebywających w Polsce uchodźców oraz rozmawiały o założeniach specustawy regulującej pobyt Ukraińców w Polsce.

Rozmowa dotyczył też edukacji najmłodszych i programach umożliwiających im pobieranie wykształcenia w ukraińskim systemie oświaty lub uwzględniających nauczanie języka i literatury ukraińskiej równolegle z językiem polskim.


Prezydent Duda: Pierwsze damy robią dużo, by wspierać Ukraińców
Kancelaria Prezydenta RP przypomina, że Agata Kornhauser-Duda zaangażowała się we wsparcie ewakuacji najbardziej wymagających grup, takich jak dzieci pozostające w pieczy zastępczej, dotknięte niepełnosprawnościami, dzieci chore i wymagające hospitalizacji.

Małżonki prezydentów Polski i Ukrainy współpracowały przy relokacji małych pacjentów onkologicznych, hematologicznych i nefrologicznych, przebywających obecnie w specjalistycznych placówkach w Polsce i na świecie. Dotychczas udało się bezpiecznie przewieźć z Ukrainy około tysiąca chorych nieletnich.


Pierwsza dama na spotkaniu z uchodźcami: Polska robi wszystko, by zakończyć konflikt zbrojny na Ukrainie
– Trudno sobie wyobrazić jakiego trudu wymaga od rodziców chorych dzieci podejmowanie leczenia w warunkach wojennych. To dla nich ogromne odciążenie, dziękuję. Od początku wojny właściwie nie odczuwamy granic między naszymi krajami – powiedziała Zełenska.


Pierwsza dama rozmawiała z szefem MEiN o kształceniu w Polsce dzieci ukraińskich uchodźców
Od 24 lutego br. polską granicę przekroczyło ponad 3,300 mln mieszkańców Ukrainy, z czego ponad dwa miliony przebywa obecnie w naszym kraju. W Polsce urodziło się blisko 1000 ukraińskich noworodków.


Pierwsza dama z dyrektorem generalnym UNICEF Polska o pomocy dla ukraińskich sierot

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych