zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Pierwsze obrady PE po wakacjach: bexit i spotkania z kandydatami na komisarzy

10:07, 16.09.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Kwestie związane z brexitem, głosowanie nad nominacją szefowej EBC oraz pożary lasów Amazonki są w porządku obrad pierwszej sesji plenarnej po wakacyjnej przerwie. A w kuluarach – nieoficjalne spotkanie z kandydatami na unijnych komisarzy. W Strasburgu po południu rozpocznie się pierwsza po wakacjach sesja Parlamentu Europejskiego.


Podziel się:   Więcej

Europosłowie będą dyskutowali na temat najnowszych doniesień z Wielkiej Brytanii w środę. Parlament Europejski przegłosuje też kolejną rezolucję w sprawie brexitu. Ma się w niej znaleźć zapis o tym, że Unia zgodzi się na dalsze przedłużenie brexitu, ale tylko, jeśli Brytyjczycy przedstawią konkretny powód – na przykład przyspieszone wybory.

Parlament chce też zaapelować o „zorganizowane wyjście Wielkiej Brytanii ze wspólnoty” i zaznaczyć, że nie Unia zgodzi się na jakiekolwiek porozumienie, które będzie dopuszczało powstanie twardej granicy między Irlandią Północną a Republiką Irlandii.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, David Sassoli, na konferencji prasowej pod koniec ubiegłego tygodnia wyraził „ubolewanie”, że doszło do „załamania” negocjacji z Brytyjczykami. Jego zdaniem Londyn on dłuższego czasu nie przedstawia nowych propozycji porozumienia, co przybliża widmo twardego brexitu. – W tej sprawie [ze strony Wielkiej Brytanii] jest zbyt dużo sztywności. W rezolucji zaznaczono, że jeśli doszłoby do brexitu bez porozumienia,, to odpowiedzialność będzie po stronie Wielkiej Brytanii – mówił David Sassoli.

Posłowie zagłosują nad rezolucją w tych kwestiach podczas zgromadzenia plenarnego tego samego dnia.

W obliczu twardego brexitu PE przygotowuje rezolucję w sprawie praw obywateli
Kierownictwo EBC

Oczekuje się, że podczas wtorkowego głosowania posłowie poprą nominację Christine Lagarde na stanowisko Prezesa Europejskiego Banku Centralnego. Będzie pierwszą kobietą sprawującą to stanowisko. Przywódcy UE nominowali Christine Lagarde na stanowisko prezesa EBC w lipcu tego roku; 1 listopada ma zastąpić ustępującego prezesa Mario Draghiego. Christine Lagarde od 2011 r. była dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Unijni przywódcy uzgodnili podział kluczowych stanowisk we Wspólnocie
Pożary lasów w Amazonii

Amazońska dżungla jest od tygodni pustoszona przez dziesiątki tysięcy pożarów, które zniszczyły już w tym roku ponad 900 000 hektarów lasu. We wtorek, Eurodeputowani omówią wraz z Radą i Komisją skutki pożarów i możliwe działania UE w tej kwestii.

Płonie nie tylko Amazonia. Ekolodzy alarmują: Ogień pochłania sawannę
Badania i Erasmus+

W środę, Posłowie mają zatwierdzić 100 milionów euro wsparcia dla europejskich programów badawczych i mobilności młodzieży, takich jak „Horyzont 2020” (80 milionów euro wsparcia) i Erasmus+ (20 milionów euro).

Komisja PE za potrojeniem środków na Erasmusa w nowym budżecie
Harmonogram spotkań z kandydatami na komisarzy

Konferencja Przewodniczących, która składa się z Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i przewodniczący grup politycznych, ustali w czwartek dokładny harmonogram publicznych przesłuchań kandydatów na komisarzy. Przesłuchania odbędą się miedzy 30 września a 8 października, a głosowanie Parlamentu nad całym składem Komisji jest planowane na 23 października w Strasburgu.

W tym tygodniu w Strasburgu istotne będą również dyskusje w kuluarach Parlamentu Europejskiego. Kandydaci na unijnych komisarzy będą zabiegali o poparcie europosłów, przed głosowaniem w październiku. Z polskimi politykami ze Zjednoczonej Prawicy, Koalicji Europejskiej i Lewicy ma w Strasburgu rozmawiać m.in. Janusz Wojciechowski, kandydat na stanowisko unijnego komisarza do spraw rolnych.

W czwartek ruszy proces weryfikacji kandydatów na komisarzy. Komisja prawna Parlamentu Europejskiego na tajnym posiedzeniu będzie sprawdzała oświadczenia majątkowe osób ubiegających się o te stanowiska. Nieoficjalnie wiadomo, że poruszony zostanie też temat postępowań prowadzonych wobec Janusza Wojciechowskiego i Francuzki Sylvie Goulard przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

Lista nominowanych do Nagrody im. Sacharowa 2019

Również w czwartek zostanie ogłoszona lista nominowanych do Nagrody im. Sacharowa 2019 za wolność myśli. Posłowie mają czas na zgłaszanie nominacji do czwartku w południe. Zeszłoroczny laureat nagrody, ukraiński reżyser filmowy Ołeh Sencow, został niedawno zwolniony z więzienia.

Janusz Wojciechowski kandydatem na stanowisko unijnego komisarza ds. rolnictwa

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
18-01-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych