zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Pierwsze posiedzenie nowego rządu w piątek po południu

11:06, 15.11.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

W piątek po południu, po powołaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowego rządu Mateusza Morawieckiego odbędzie się jego pierwsze posiedzenie – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Uroczystość powołania nowej Rady Ministrów odbędzie się w Pałacu Prezydenckim o godz. 14.30.

– Po zaprzysiężeniu rządu odbędzie się jego pierwsze posiedzenie. Decyzja, co do porządku obrad zapadnie w piątek – oświadczył Müller.

We wtorek Morawiecki złożył na ręce prezydenta Dudy dymisję poprzedniego rządu. Do czasu powołania nowego gabinetu prezydent powierzył dotychczasowemu premierowi pełnienie obowiązków.

Zgodnie z konstytucją, po przyjęciu dymisji rządu, jest 14 dni na desygnację nowego premiera i powołanie nowego rządu. W czwartek przed południem prezydent desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzył mu misję utworzenia rządu.

Najpóźniej 14 dni po powołaniu Rady Ministrów premier przedstawia program działania rządu (wygłasza exposé) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Premier Morawiecki przedstawił w ubiegłym tygodniu skład swojego nowego gabinetu. Rząd będzie liczył 20 resortów. Powstaną nowe ministerstwa, w tym resort nadzoru właścicielskiego, resort zarządzania funduszami i resort klimatu. Zlikwidowane zostanie natomiast Ministerstwo Energii.


Prezydent powoła nowy rząd Mateusza Morawieckiego


Rzecznik rządu: Exposé najprawdopodobniej we wtorek