zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Piotr Müller: Jestem spokojny, węgiel będzie dostępny

10:10, 28.07.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Są wyzwania związane z dostępnością surowców energetycznych, ale my podjęliśmy działania, aby zabezpieczyć naszych obywateli; jestem spokojny o to, że dostępność węgla będzie – mówił w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Müller był pytany w Programie Trzecim Polskiego Radia o sytuację na rynku węgla.

Rzecznik podkreślił, że mamy do czynienia z kryzysem geopolitycznym na skalę, której nie widzieliśmy od dziesięcioleci w tym regionie świata. – Są więc wyzwania związane z dostępnością surowców energetycznych, nie chodzi tylko o węgiel, ale my podjęliśmy takie działania – Spółki Skarbu Państwa, instytucje publiczne – aby zabezpieczyć naszych obywateli – zapewnił.

– O to jestem spokojny, że dostępność węgla będzie – dodał Müller.

– Oczywiście ceny są zawsze wyzwaniem, ale dlatego też zdecydowaliśmy się na ten dodatek – zaznaczył.

Chodzi o dodatek węglowy, zakładający wypłatę 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego do ogrzewania węgla.

Rzecznik rządu był też pytany o kwestię wygaszania górnictwa. – Jest kierunkowa decyzja, aby wydobycie było wyższe, niż planowane w ramach umowy społecznej – powiedział.

Na uwagę, że ta umowa społeczna jest w trakcje notyfikacji w Brukseli, odparł, że należy pamiętać, iż w ciągu ostatnich kilku miesięcy sytuacja geopolityczna "wywróciła się zupełnie".

– Naszym celem jest to, aby Polska była bezpieczna pod względem energetycznym, a to oznacza, że nie możemy w takim tempie, jakie to było zapowiedziane wcześniej, decydować się na ograniczanie wydobycia w Polsce, a wręcz przeciwnie powinno być ono zwiększane przynajmniej w najbliższych kilku latach – mówił Müller.


Sejm uchwalił ustawę mającą chronić konsumentów przed wysokimi cenami węgla

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
08-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych