zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

PiS modyfikuje projekt o ochronie zwierząt. W lutym możliwe prace w Sejmie

17:33, 07.01.2019;   autor: msies;   źródło: IAR

Rząd chce eliminować niewłaściwe praktyki na fermach zwierząt, nie chce jednak wygaszać żadnego elementu produkcji lub hodowli w Polsce – owiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, odnosząc się do złożonej w Sejmie autopoprawki do poselskiego projektu ustawy o ochronie zwierząt. Zakłada ona utrzymanie możliwości hodowli zwierząt na futra i uboju rytualnego.


Podziel się:   Więcej

Jan Krzysztof Ardanowski przypomniał, że resort postulował te zmiany. Wskazał natomiast, że ważna jest kontrola warunków chowu na fermach, tak, by zapewnić zwierzętom dobre traktowanie. – Chodzi o wypracowanie takich rozwiązań, by nie likwidując żadnej produkcji w Polsce, eliminować z nich patologie – podkreślił.

Minister rolnictwa zaznaczył, że dalsza możliwość uboju bydła czy drobiu zgodnie z zasadami religijnymi, poszerza możliwości eksportu takiego mięsa i przetworów mięsnych poza Europę. – Posłowie rozumieją argumenty rolników oraz te płynące z ministerstwa, że każdy typ produkcji rolniczej będzie w kraju utrzymywany i takie sposoby uboju zwierząt, jakich oczekują rynki światowe. Jesteśmy elementem rynku globalnego – przypomniał.

W rozmowie z Polskim Radiem poseł wnioskodawca Krzysztof Czabański z PiS zapowiedział, że Sejm powinien zająć się propozycją na lutowym posiedzeniu. Krzysztof Czabański podkreślił, że w myśl projektu podmioty komercyjne nie będą mogły prowadzić schronisk dla zwierząt. Powiedział, że wnioskodawcy uważają, iż schroniska mogą być prowadzone przez samorządy albo organizacje, które mają statut organizacji pożytku publicznego.

Ustawa o ochronie zwierząt. Autopoprawka przewiduje wiele zakazów
Zmiany w projekcie ustawy

Projekt wprowadza również obowiązkowe czipowanie psów i kotów, uruchomienie centralnego rejestru zwierząt oraz powszechną sterylizację zwierząt wyłapanych na terenie gminy.

Krzysztof Czabański tłumaczył też, że PiS wycofał się z ustawowego zakazu hodowli zwierząt futerkowych, bo minister rolnictwa został zobowiązany do tego, aby podwyższyć wymagania wobec ferm zwierząt futerkowych.

W autopoprawce wykreślono także z projektu zakazy dotyczące: wykorzystywania zwierząt w cyrkach oraz trzymania psów na uwięzi. Korekta projektu dotyczy wprowadzenia zakazu prowadzenia schronisk dla zwierząt, oraz miejsc przetrzymywania bezdomnych zwierząt przez podmioty komercyjne.

Projekt w pierwotnej wersji przez ponad rok nie przeszedł etapu pierwszego czytania w Sejmie.

Zakaz hodowli zwierząt na futra i trzymania psów na uwięzi

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych