zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

PiS o „Emeryturze bez podatku”: Składacie emerytom nieuczciwe oferty

17:47, 22.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Sejm przystąpił w środę do pierwszego czytania obywatelskiego projektu „Emerytura bez podatku”. – Emeryci i renciści przez całe życie pracowali, płacili podatki. I dzisiaj państwo tego nie docenia – powiedział przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Mieczysław Kasprzak (PSL-Kukiz'15).


Podziel się:   Więcej

Projekt „Emerytura bez podatku” w październiku 2018 r. wspólnie z komitetem obywatelskim złożyło w Sejmie Polskie Stronnictwo Ludowe. Jego pierwsze czytanie odbyło się w grudniu 2018 r. Został wówczas skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Ponieważ obywatelskich inicjatyw nie obejmuje zasada dyskontynuacji, w środę Sejm zajął się nim po raz kolejny.

Pod projektem podpisało się ponad 140 tys. osób. Proponowane przepisy zakładają likwidację obciążenia emerytów i rencistów podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz składką na ubezpieczenie zdrowotne.

W środę projekt uzasadniał przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej poseł Mieczysław Kasprzak (PSL-Kukiz'15). – Jest to projekt jasny, czytelny i oczekiwany przez emerytów i rencistów – podkreślił. Ocenił, że w sytuacja emerytów i rencistów znacznie się pogorszyła w stosunku do tego, co było półtora roku temu, gdy projekt został złożony.

Zaznaczył, że świadczenia emerytalne i rentowe są na bardzo niskim poziomie, a zadłużenie tej grupy obywateli wzrasta w szybkim tempie.

– Emerytów oczywiście uspokaja się, że będą dodatkowe świadczenia, trzynastki, czternastki, ale jednocześnie zabiera im się co miesiąc z ich przyznanych świadczeń. I później przez (...) pół roku mówi się +wypłacimy wam trzynastkę+. Przez kolejne pół roku wypomina się: +wypłaciliśmy wam trzynastkę, o co macie pretensje, dlaczego domagacie się jeszcze dodatkowych środków?+ – mówił Kasprzak.

Dodał, że tegoroczna waloryzacja świadczeń nie rekompensuje wzrostu cen żywności, energii, usług i leków.

Kasprzak oszacował, że koszt projektu to ok. 15 mld zł. – Emeryci i renciści przez całe swoje życie pracowali, wywiązywali się ze swoich zobowiązań, płacili podatki. Nie mieli nawet czasu na wyjazdy zagraniczne, bo w wielu przypadkach nie było takiej możliwości. I dzisiaj państwo nie docenia tego, co zrobili – powiedział.

Zwrócił się o skierowanie projektu do komisji i o jego jak najszybsze rozpatrzenie.
PiS: Składacie emerytom nieuczciwe oferty

– Szanowni państwo z opozycji, składacie emerytom nieuczciwe oferty, mamicie ich emeryturą bez podatków. A gdy tylko, nie daj Boże, dojdziecie do władzy, zaraz podniesiecie wiek emerytalny i każecie im pracować aż do śmierci – powiedziała w Sejmie posłanka Urszula Rusecka (PiS).

Rusecka przypomniała, że składka na ubezpieczenie społeczne, w tym składki emerytalne, są odliczane od wynagrodzenia przed potrąceniem składki zdrowotnej i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

– Co to oznacza? Że wynagrodzenie przeznaczone na składki na ubezpieczenie społeczne jest nieopodatkowane. Po wielu latach składki te wracają do ubezpieczonego w postaci emerytury. Ponieważ dochód ten nie został opodatkowany przy odprowadzaniu składek, podatek jest pobierany przy wypłacie emerytury – powiedziała.

Rusecka zaznaczyła, że chociaż jest to projekt obywatelski, to jednak jest „firmowany przez Polskie Stronnictwo Ludowe i wnioskowany przez pozostałe ugrupowania opozycyjne”.

– PSL, odkąd sięgamy pamięcią, uczestniczyło w sprawowaniu władzy - raz z SLD, raz z PO. Dzierżyło w swoich rękach odpowiedzialność za system emerytalny, w tym sytuację emerytów i rencistów. W swoich szeregach miało dwóch ministrów pracy. I wówczas podnieśliście wiek emerytalny. Pytaliście wtedy Polaków? Do kosza wyrzuciliście miliony podpisów. Łataliście dziurę budżetową pieniędzmi z OFE i z wyprzedaży majątku narodowego – powiedziała.

Wskazała, że zdaniem wnioskodawców wejście w życie ustawy spowodowałoby zmniejszenie wpływów do budżetu państwa o prawie 35 mld zł. – Źródłem pokrycia tej kwoty, według autorów projektu, ma być m.in. wzrost dochodów z podatku VAT. Co za hipokryzja. Za waszych rządów z budżetu państwa wyciekło 260 mld właśnie w podatku VAT – powiedziała.

Oceniła, że proponowane zmiany „nie przyczynią się do znacznej poprawy sytuacji osób pobierających świadczenia najniższe". – Progresywna skala podatkowa powoduje, że najniższe świadczenia wzrosną w znacznie mniejszym stopniu niż świadczenia najwyższe – zauważyła. Dodała m.in., że projekt miałby negatywny wpływ na system ubezpieczeń społecznych, system świadczeń zdrowotnych oraz na finansowanie jednostek samorządu terytorialnego i na budżet państwa.

Dodała, że PiS proponuje przesłać projekt do komisji.
KO: Dochody emerytów w Polsce nie wystarczają na godne życie

– Dochody emerytów w Polsce nie wystarczają na godne życie – powiedział poseł Michał Szczerba (KO) podczas pierwszego czytania projektu „Emerytura bez podatku”. 9 mln emerytów i rencistów już swój podatek zapłaciło przez długie lata pracy zawodowej – dodał.

Szczerba zapewnił, że Koalicja Obywatelska chce, by projekt był procedowany w komisji w celu wypracowania najlepszych i najbardziej sprawiedliwych rozwiązań.

– 9 mln emerytów i rencistów już swój podatek zapłaciło przez długie lata pracy zawodowej. Wypracowali swoje emerytury. To, czego oczekują od swojego państwa, to przede wszystkim warunków do godnego starzenia się w dobrym zdrowiu – powiedział.

Dodał, że 2020 r. „będzie rokiem drożyzny”. Wskazał, że drożeją koszty pracy, prąd i żywność. Zaznaczył, że zwolnienie od podatku lub dodatkowe świadczenie nie mogą być „kaprysem władzy” i te rozwiązania powinny być wprowadzone na stałe.

– Dochody emerytów w Polsce nie wystarczają na godne życie – podkreślił. Wskazał, że w Krajowym Rejestrze Długów jest 366 tys. emerytek i emerytów, którzy w sumie są zadłużeni na 5,7 mld zł. Ocenił, że dzieje się tak m.in. dlatego, że emeryci ponoszą koszty prywatnych świadczeń zdrowotnych i zakupu leków.

– Leki kosztują również te osoby, które nie mają 75 lat. Szanowni państwo, wprowadziliście projekt bezpłatne leki 75 plus. Dzisiaj jest Dzień Dziadka. Czy Wysoka Izba wie, jaki jest przeciętny wiek życia mężczyzny? To 73 lata. I ten wiek po raz pierwszy od ubiegłego roku się obniża – powiedział Szczerba.

Dodał, że KO chce także zwolnienia ze składki na ubezpieczenia społeczne seniorów, którzy chcą kontynuować pracę i nie pobierają emerytury. Wskazał też m.in., że potrzebna jest ustawa o pomocy osobom niesamodzielnym i Narodowy Program Alzheimerowski.
Lewica: Konieczne wprowadzenie rozwiązań podwyższających renty i emerytury

Konieczne jest wprowadzenie rozwiązań podwyższających świadczenia otrzymywane przez emerytów i rencistów – ocenił poseł Rafał Adamczyk (Lewica) podczas pierwszego czytania projektu „Emerytura bez podatku”.

Adamczyk ocenił, że konieczne jest wprowadzenie rozwiązań podwyższających świadczenia otrzymywane przez emerytów i rencistów. – Osoby pobierające emerytury i renty w przekonaniu społecznym nie powinny już być dodatkowo obciążane zobowiązaniami państwowymi, gdyż przez całe swoje życie zawodowe ponosiły różne daniny publiczne, w tym płaciły składkę na emeryturę oraz ubezpieczenie zdrowotne – powiedział.

Adamczyk m.in. zwracał uwagę, że obywatele Holandii i Chorwacji po przejściu na emeryturę otrzymują ponad 100 proc. wynagrodzenia. – W Polsce 35 proc. ostatniego wynagrodzenia otrzymują mężczyźni, a kobiety tylko 27 proc. Jesteśmy na szarym końcu – mówił.

Przypomniał, że Lewica złożyła projekt zakładający podniesienie najniższej emerytury do 1600 zł. – Będziemy dalej walczyć o godne życie osób starszych, dlatego aktywnie włączymy się w prace nad projektem +Emerytura bez podatku+ na poziomie komisji – zapewnił.

Przytoczył też słowa Magdaleny Samozwaniec, że „Starość posiada te same apetyty, co młodość, tylko nie te same zęby”.

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych